"След като върнал здравето на слугата на стотника дори без да го е видял, Господ извършва ново чудо. За да не каже някой: какво ново е извършил над слугата; може би слугата нямаше да умре – затова Господ възкресява мъртвец, когото вече изнасяли. Господ извършва чудо не само с дума, но и се докосва до носилото – за да познаем, че Неговото тяло е тяло на живота. Тъй като Неговата плът била собствено плът на Словото, животворящо всичко, затова и сама животвори, разрушава смъртта и тлението. Мъртвецът, като се подигна, седна и почна да говори, за да не помисли някой, че той е възкресен призрачно. А това, че той седнал и започнал да говори, било признак на истинско възкресение. Защото тялото без душа не може нито да седи, нито да говори. Под вдовица може да се разбира и душата, изгубила своя мъж, тоест словото Божие, посяло добри семена. Нейният син е умът, умрял и изнасян извън града, горния Йерусалим, който е страната на живите. След това Господ смилявайки се, се докосва до одъра. Одърът на ума е тялото. Защото тялото е наистина одър, гроб, затова и някои са го нарекли гроб. Господ, докосвайки се до тялото, възкресява ума, правейки го млад и смел. Юношата, тоест този ум, седи и възкресен от гроба на греха, започва да говори, тоест да учи другите, защото, докато бива обладан от греха, той не може да учи и да говори. Защото кой ще му повярва?"
Блажени Теофилакт Български, архиепископ Охридски.
В рубриката "Съвременна Библия" – в метежното време, което настана нека си спомним, че всяка война започва в невидимото. Тя се ражда в човешкото сърце и ум. Преди да стане изстрел, войната е мисъл. Бомбите първо избухват в главата, после заливат улиците и домовете. Какво се случва в главата и мислите ни се оказва фундаментално важен въпрос! Ние "...пленяваме всеки разум да се покорява на Христа" – твърди апостол Павел. Какво означават тези странни думи и не се ли крие в тях изход от хаоса в човешкия ни мисловен живот?
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..