Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие.

Европейската комисия направи предложения, които касаят транспортирането на животни- да се съкрати времето за транспортиране, да не се превозват при много ниски или много високи температури, да има повече координация между отделните власти, да се увеличи квадратурата за превозване на животни. 

"Предложенията, които излязоха в края на миналата година за транспорта не са лоши, но виждаме, че поне година-две ще отнеме докато се превърнат в действащо законодателство. Т.е. или регламент, който се прилага директно във всички страни членки или директива, която трябва да се адаптира към местното законодателство. Това става след т.нар. триалог- Съвета, Парламента и Комисията", каза Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи".

По отношение броя на селскостопанските животни в момента се наблюдават няколко процеса- първо, това лято се разминахме с чумата по козите и други селскостопански животни, като всички граници бяха със засилен контрол. Такива епидемии сме имали и преди, а те водят до  унищожаването на голямо количество селскостопански животни. Има обаче и окрупняване в сектора, смята Тихомир Димитров.

"Интензивните ферми стават по-големи и с по-голям капацитет. Намаляват тези, домашните, както си помним навреме баба гледаше кокошки на село. Ами те намаляха и самите баби, за съжаление. Съжалявам, че трябва да го кажа, просто населението застарява, знаете, ние сме с отрицателен прираст. Нормално е да се свива обемът на всеки сектор, който обслужва това население, защото това е екосистема икономическа. Т.е. броят на магазините за хранителни стоки също ще се намали, но това не значи, че големи вериги няма да се разраснат. Ние виждаме проблем основно в интензивното животновъдство, където има доста спорни практики и доста неща, които карат животните да страдат. 80 милиарда животни има заключени в световните ферми на фона на 8-е милиарда души на света. Просто сега се сетих за това число, защото интересно, представете си нали, за да съществувате вие, за да имате дрехи и храна на масата пред вас 10 животни трябва да страдат във фермите за производство на храна и на дрехи", каза още Тихомир Димитров.

Фондация "Четири лапи" има различни каузи в подкрепа на животните. Основната дейност на фондацията е фокусирана върху животните, които са под пряко човешко въздействие. Визията на организацията е един по-добър свят, в който животните не са подложени на страдание и са отглеждани с уважение и разбиране.

"Съвсем по естествен път на биологичните видове, когато се разширява хабитатът на един вид, хабитатът на конкуриращия се с него вид се намалява. Човекът, няма нужда да го повтаряме, но е факт, трябва да го помним, че е върховен хищник, т.е. той доминира над всичките си конкуренти, непрекъснато разширява хабитатът си, тераформира околната среда по собствени предпочитания. Знаете разликата между един парк и една гора, нали в смисъл, че паркът не е гора, но пък това стеснява хабитатите на други, влизане в конфликт и по този начин ето примерно с мечките но балкана, дивите вълци, рисовете, нали става един такъв сблъсък, от който животните винаги отстъпват и винаги тяхната популация намалява, защото намалява и хабитатът. Това е проблемът с дивите животни."

Цялото интервю с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00