Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване на "Тренд" проследява финансовата култура у нас

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Снимка: БГНЕС

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година. 

Изводът прави агенция "Тренд" след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП), реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810 пълнолетни граждани.

Изследването посочва още, че в България спестяват само 1,2 млн. души, което е 22% от пълнолетното население.

Голяма част от българите нямат добра финансова култура, обобщи Димитрина Воева от "Тренд".

"Като цяло сред най-младата възрастова група - между 18 и 29-годишна възраст, спестяването е малко по-слабо популярно. За сметка на това, между 40-60 години по-често се заделя. Това, което оказва значително влияние е образователното равнище на респондентите. Хората с висше образование са склонни по-често да заделят средства. Това е свързано и с по-добрите възможности за реализация, които дава доброто образование".

Икономистът Стоян Панчев напомни, че доклад на Европейската комисия регистрира сериозно неравенство у нас по отношение на възможността да се спестява.

"В последните 20 години, даже може би 25, българите имат много по-голяма възможност да спестяват, отколкото преди. Дължи се на факта, че реалните доходи растат бързо в периода 2006-2021. Различна е и финансово-паричната среда. Забогатяващите българи могат да натрупват спестяванията си в среда, която не се занулява заради политически причини".

Около 60% от българите спестяват всеки месец, допълни Панчев.

"Колко често се спестява? Виждаме, че около 58% спестяват всеки месец. Това са хора, които успяват да заделят от средствата си всеки месец. Втората група са тези, които спестяват, когато получат допълнителни приходи. Забелязва се, че колкото по-високи са доходите, толкова по-редовно можем да спестяваме. Има обаче пакет от стоки и услуги, които са базови като разход и ако можем да ги покрием, можем редовно да спестяваме".

Правилната форма на спестяване е, когато първо платим на бъдещето себе си и тогава изхарчим остатъка, посочи финансовият експерт Макс Баклаян.

"Българинът обаче прави обратното. Ние първо харчим, а спестяваме само излишъка, който ни е останал за месеца. Поради тази причина гледаме на спестяването като форма на лишение."

Около 39% от тези 1,2 млн. българи спестяват до 10% от доходите си. Близо 35 на сто от хората спестяват между 10 и 20%, а 15 на сто от спестителите заделят между 20 и 30 на сто от доходите си. Само 3 на сто от хората спестяват между 30 и 40 на сто от доходите си и само 1% - над 40 на сто.

Според видинчани да спестяваш в крайдунавския град е практически невъзможно.

"Кой ще спестява тук, когато не може да върже двата края, как точно да спестява?... Невъзможно е заради инфлация и цени, имам чувство, че всичко се качва... Аз не спестявам, харча, което имам... Ние не сме в добро икономическо състояние, за да спестяваме... Да, хубаво е да има заделено, но пенсионерите нямат пари настрани".

Въпреки че спестяващите нарастват, разпределението е неравномерно, правят извод икономистите от ЕКИП. Спестяванията не са разпределени равномерно, а се концентрират в една малка група българи, т.е. не могат да са индикатор за благоденствие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00