Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: В сезона на вирусите можем да си спестим доста проблеми, ако положим малко усилия

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ

COVID-19 все още не е излязъл от пандемичната си роля, не се подчинява на сезонни модели и е възможно да има нов ръст на случаите. Това обясни в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ вирусът не трябва да бъде подценяван и хората от рисковите групи е добре да се ваксинират.

"Виждаме, че предизвиква вълна по всяко време. И през лятото имаше вълна. В момента също има много случаи. Най-вероятно по-нататък ще се увеличават. По принцип коронавирусите са активни през есенно-зимния сезон, но виждаме, че ковид, който също е от това семейство, все още не е влязъл в този модел, така че явно продължава да е пандемичен. Отменена е извънредната ситуация, но пандемията си продължава. Така че те продължават, има нови варианти. Общо взето тук пак е в сила правилото някои хора ще ги прекарат много леко, други ще боледуват доста по-сериозно. По никакъв начин не трябва да се подценява вирусът и особено за хората от рисковите групи е препоръчително да обмислят поставянето на ваксина. Да, тя няма как да предотврати напълно риска да бъдем инфектирани, но идеята е да предотврати тежко боледуване, което аз лично смятам, че никак не е малко, още повече че има данни, че намалява и рискът от дълъг ковид."

Сезонният грип може да причини сериозни усложнения. Ето защо е препоръчително хората в риск да се ваксинират.

"Тук също има ваксина. Да, тя може би няма да предпази от инфектиране, но идеята е да намали риска от много тежко боледуване, тъй като и грипът отнема много човешки животи всяка година. Добрата новина е, че грипните вируси се изследват изключително сериозно от средата на миналия век", каза вирусологът. 

Щети, сравними с тези на грипа, може да причини респираторният синцитиален вирус. В най-голям риск са малките деца.

"Това е вирус, който предизвиква едно респираторно заболяване. През октомври започва да се проявява и пикът му е някъде през декември. Но респиратно-сенцитиалният вирус може да бъде изключително опасен за много малките деца. Огромната част от децата се инфектират с него до края на втората си година. Обикновено минава и заминава. Деца под 6 месеца, деца с някакви вродени заболявания и проблеми, недоносените деца могат да развият бронхеолити, пневмонии, налага се да бъдат хоспитализирани. Така че това е една много сериозна рискова група. Другата рискова група са възрастните хора и хората със съпътстващи заболявания, с имунни дефицити. И като че ли втората група досега може би не е привличала толкова внимание, но щетите, които вирусът може да нанесе се сравняват с тези на грипа. По никакъв начин не бива да бъде подценяван. От 2023 година разполагаме с ваксина, насочени към хората над 60-65 години и ваксина, която може да бъде прилагана при бременни, за да може изграденият от тях имунитет да бъде предаден на бебето и да го предпази през първите няколко месеца от живота му." 

Човешкият метапневмовирус е слабо известен и по-слабо проучен, но може да причини сериозни респираторни проблеми, обясни проф. Александрова. Тя добави, че ако вложим малко усилия, бихме могли да си спестим доста проблеми в сезона на вирусите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и..

публикувано на 11.11.24 в 14:00

Кого приютява къща "Скрити лайкове"

Къща "Скрити лайкове" е място, където хора с психични проблеми получават подкрепа, наставничество и разбиране, за да могат да започнат и да се задържат на работа. Къща е, защото от екипа се опитват да придадат на това пространство домашен уют и сигурна, защитена среда. Това е мястото, където хора с психични проблеми могат да развият своите..

публикувано на 11.11.24 в 11:37

Песни за луната в "Музикална зона"

  На 11 ноември Българската православна църква отбелязва празника на Св. великомъченик Мина, един от най-обичаните светци в страната ни. Името му означава „месечина, луна“. Което ме подсети за български и световни хитове, в които Луната е основен герой. Точно такива песни ще слушаме днес- възпяващи луната. Луната, на която са стъпвали малцина,..

публикувано на 11.11.24 в 09:00

"Неделник" от 10 ноември 2024 година

Честит "Неделник". Преглеждаме старите вестници в редовната ни рубрика с РБ“Михалаки Георгиев“-Видин. В петък 8 ноември отбелязахме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 г. по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен през 1952 год. Възстановен през 1990 год. Годишнина от..

публикувано на 10.11.24 в 14:09

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05