Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работи се в посока създаване на организация на производителите в сектор "Мляко" от област Видин

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Симеон Караколев
Снимка: Здравка Маслянкова

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември. 

След срещата с министъра на земеделието, представителите на браншовите организации останаха неудовлетворени и настояха за нова среща и разговори с финансовия министър, както и за писмени гаранции за изплащането на средствата, посочи в “Земята, която ни храни“ Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация:

“Бяхме запознати с готовността на министерството да извърши плащанията до края на годината. Остава тежестта в ръцете на финансовия министър. Всичко, което е свързано с пари и срокове, трябва да бъде ясно разписано... Искаме ясни писмени гаранции... Протестната ни готовност остава“. 

По думите на Караколев в сектора ситуацията е тежка, а горещото време, високите температури и сушата допълнително я усложняват. 

“В момента те използват фураж от зимния ресурс, за да се подхранват животните, което налага нуждата от допълнително подпомагане под формата на де минимис и водим разговори в тази посока... Така или иначе в животновъдството се очертава един хроничен недостиг на финансиране. Недобрата механизация- тепърва трябва да се търсят средства, с които да се автоматизира и механизира производството, за да е по-лесно... В момента много малко са заетите в животновъдството, никой не иска да работи и това говори за съкращаване на поголовието. Това е стъпка към ликвидиране на дадено стопанство...“

Работи се в посока създаване на организация на производителите в сектор "Мляко" от област Видин. Подобна организация вече има във Враца, каза Караколев: 

“Върви организация в момента да изградим група, организация на производители към Националната асоциация за област Видин, след това и за област Монтана, за да може фермерите да участват в съвместно изкупуване, предаване и реализиране на млякото, а на по-късен етап и на агнета... Това е нещо, което работи в цялата страна, това са регионални кооперативи, пуска се транспорт, специализиран за самия регион, който минава, събира млякото от всички членове на организацията и съответно на база на по-голямото количество събрано мляко се договарят по-високи цени, това води до по-висока добавена стойност към цената на фермера...  Такава организация на производители вече работи от няколко години в област Враца и тя води до по-високи изкупни цени на продукцията на членовете на групата...“

Групите на производители донякъде могат да решат част от  проблемите на животновъдите. Секторът е системно недофинансиран, но глобалната тенденция е към намаляване на поголовието, каза още Караколев. 

“Тенденцията в световен мащаб е да намалява консумацията на месо и животински продукти като цяло. Това е световна тенденция и няма как да заобиколи България... Въпрос на време е, това е процес, който е стартирал. Голяма част от подрастващите не консумират или минимализират консумацията на животински продукти, съответно това неизменно води до намаляване на поголовието на отглежданите животни... Това е една ера, която си отива, предизвикателствата тепърва предстоят пред идните поколения...“ 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и..

публикувано на 11.11.24 в 14:00

Песни за луната в "Музикална зона"

  На 11 ноември Българската православна църква отбелязва празника на Св. великомъченик Мина, един от най-обичаните светци в страната ни. Името му означава „месечина, луна“. Което ме подсети за български и световни хитове, в които Луната е основен герой. Точно такива песни ще слушаме днес- възпяващи луната. Луната, на която са стъпвали малцина,..

публикувано на 11.11.24 в 09:00

"Неделник" от 10 ноември 2024 година

Честит "Неделник". Преглеждаме старите вестници в редовната ни рубрика с РБ“Михалаки Георгиев“-Видин. В петък 8 ноември отбелязахме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 г. по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен през 1952 год. Възстановен през 1990 год. Годишнина от..

публикувано на 10.11.24 в 14:09

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00