Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Лъчезар Ошавков, художник
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков, бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков, главен герой е и певецът и музикант, звезда на българската естрада от 60-те - Константин Казански. Двамата се срещат в Париж през 70-те и създават дует "Казански". За този любопитен и малко известен момент от своя живот Лъчезар Ошавков си спомни. 

"Имаше такъв момент, че Константин нямаше нито една руска песен в репертоара си, а пък аз от много малък знаех мого руски песни и ги научих от преди революцията от руски емигранти, които идваха в академията да спечелят пари и ни позираха. И така се обединихме и направихме дуо "Казански", което започна да работи с руските кабарета. Нека да направя една скоба. Руско кабаре, това означава това, което американците наричат "мюзикхол" - това е едно заведение. в което има артисти, които изпълняват своите номера, концерти. Идва публика, която може да пие шампанско или водка. Тези заведения бяха изключително популярни във Франция и известни в целия свят."

И макар вече да не пее, Лъчезар Ошавков никога не е спирал да прави това, което обича най-много - да твори с четка и бои. А в изложбата си „70 години живопис“, показана неотдавна в Пловдив, той включва и първата си работа с маслени бои. Създадена е по време на ваканция във Видин. 

"Един художник не се пенсионира. Той продължава до края на живота си, докато може да работи... "70 години живопис", защото представих една мъничка работа, която може би е първата, която съм правил с маслени бои и която е правена във Видин. Родителите на майка ми са от Видин и аз съм се родил във Видин при тях преди точно 84 години. Тази работа е правена, бяхме във ваканция, 13-годишен и съм излязъл на полето (те живееха малко извън Видин, казваше се "новата махала"), излизах да рисувам в околностите и това малко пейзажче е пътят за Слана бара."

"Имало едно време в Париж" е документален филм на режисьора Андрей Чертов. По време на снимките двамата с Лъчезар Ошавков се сприятеляват и в момента работят по нова документална лента, представяща големия български художник. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30

Какво е да си пощальон в днешно време

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите . През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на..

публикувано на 09.10.24 в 13:45

Симфониета-Видин с концерт "Вагнер и вагнерианство" в бившата синагога

Три последователни концерта, посветени на творчеството на Рихард Вагнер , ще представят в партньорство Симфониета-Видин и Софийски университет "Св. Климент Охридски", катедра "Музика и мултимедийни технологии". Първият е тази вечер, в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Публиката ще има възможност да преоткрие Вагнер, коментира диригентът..

публикувано на 09.10.24 в 13:00

Видински ученици отбелязаха Международния ден "Пеша на училище"

Международният ден "Пеша на училище" бе отбелязан за четвърта поредна година в Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . За да популяризират ползите от ходенето и самата инициатива, пеша на училище дойдоха учениците от 8-и "в" клас, с класен ръководител Десислава Крумова.  "Има много ползи. От здравословните - подобрява..

публикувано на 09.10.24 в 10:06

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40

Организация дарява училищни химни

На десет училища в общо осем общини ще бъдат дарени химни. Видин е една от тези общини. Това се случва по инициативата „Светилник“ на организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор".  Тази година надсловът на проявата е "Музика - лъчи!" - цитат от стихотворението на Пейо Яворов "Две хубави очи". До..

публикувано на 08.10.24 в 15:30