Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Революционерът от Враца: Цвятко Бобошевски и борбата му за справедливост

| Интервю
Снимка: РИМ-Враца

Цвятко Петров Бобошевски е име, което може да не е познато на мнозина днес, но в началото на 20-и век той е един от онези българи, чийто живот е бил пълен с противоречия, идеали и страстна любов към свободата и справедливостта. Роден през 1884 г. във Враца, той израства в бурни времена за България - време на революционни вълнения, на борба за национална идентичност и свобода. Бобошевски не е бил обикновен политик или военен, въпреки че животът му преминава през тези две роли. Той е човек, който е страстно отдаден на каузите, в които вярва, и които не се страхува да се противопостави на силните, дори и това да коства живота му. От ранни години Бобошевски проявява интерес към обществените дела. В началото на 20-и век България е млада държава, още неукрепнала и търсеща своя път. В тези години националните идеали горят силно в сърцата на младите мъже като него. Той се включва в политическите борби, като се присъединява към Българската комунистическа партия, въпреки че това е рискован избор, защото режимът става все по-враждебен към комунистите. 

През 20-те години на миналия век политическата обстановка в България е особено сложна и често насилствена. Много хора са преследвани заради идеите си, а Бобошевски не прави изключение. Той става част от така наречената въоръжена съпротива срещу режима и води нелегален живот. Историята за него обаче не е просто история на борец за кауза. Той е човек с дълбоки морални устои и се води не от желанието за власт или лично облагодетелстване, а от стремежа за справедливост за обикновения човек.

Трагичен момент в живота на Цвятко Бобошевски идва, когато той е арестуван заради революционната си дейност. Това не е просто момент на залавяне, а цялостен сблъсък на личната му борба срещу една система, която той вижда като несправедлива. През 1925 г., след атентата в църквата "Света Неделя", комунистите стават основни цели на репресии от страна на държавата. Цвятко Бобошевски е сред тези, които плащат най-високата цена за идеалите си. Той е убит от Държавна сигурност в същата година, ставайки жертва на един брутален и кървав период в българската история.

И все пак, когато говорим за него, не бива да виждаме само трагичния му край. Трябва да видим и човека зад идеолога - този, който е вярвал, че България може да бъде по-добра. Един от най-човешките аспекти на неговата история е неговата вяра в младото поколение. Цвятко Бобошевски е бил убеден, че промяната може да дойде, ако хората имат смелостта да се борят за своето бъдеще, без значение колко трудно е това.

Семейството му, близките и хората, които са го познавали, го описват като човек с голямо сърце. Той не е бил просто революционер, а баща, съпруг, приятел. Неговите лични отношения показват, че дори в най-мрачните времена, човешкото в него не е било унищожено. Разказите за него показват човек, който е страдал от репресии, но никога не е изгубил вярата в своите идеали. 

Неговата правнучка Мила Босолова разказа истории за своя прадядо. 

"За моя прадядо Цвятко Бобошевски съм имала възможността да слушам единствено от неговата дъщеря Милка Босолова, която е и моя баба. предвид факта, че той е починал 1952 година, аз съответно съм родена 1989 година, не съм го познавала и моите роднини, с които аз се познавам, също не са го срещали, така че това, което съм слушала от баба ми е общо взето и образът, който съм си изградила за него. Това което мога да кажа е, че самата тя, Милка, до последния ѝ час величаеше баща си и беше изключително горда с всичко, което е постигнал и е направил, затова включително и последните си години самата тя се погрижи да събере всякакви документи и материали, които биха могли да бъдат полезни за музея във Враца и за една изложба, която впоследствие се направи. Приемаше го като дело, което трябва да свърши в името на баща си. Общо взето той беше фигурата, на която се възхищаваше през целия си живот. Това, което винаги е разказвала, е, че къщата в София, в която са живели и която и към ден днешен, етаж от нея, все още е притежание на нашето семейство, за което ще сме им винаги благодарни, разбира се, въпросната къща са я наричали "Министерството на Враца" на шега, тъй като той до последно е давал мило и драго за града и за района. Бил е в непрекъснати взаимоотношения с хора оттам."

Другата дъщеря на Цвятко Бобошевски - Елка, няма деца, затова Мила и нейният брат Стефан Босолов са последните преки наследници на Бобошевски, разказва още Мила Босолова.

Цвятко Бобошевски е пример за това как човек може да жертва всичко за кауза, в която вярва, но също така ни напомня, че зад всяка революция стоят реални хора с техните лични истории, страсти и мечти.

Повече по темата чуйте в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51