Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белоградчишките скали стават сцена на огън, танц и светлина



Спектакълът "Благодаря, България" ще се проведе на 19 октомври в Белоградчик. Идеята за него се заражда след като авторът Грета Пенчева, която е хореограф и режисьор, се завръща отново в България след 7 години живот в чужбина:

"Живях в Англия, на Канарските острови и след това се преместих в Мадрид, с идеята да сбъдвам голямата холивудска мечта. Занимавах се със спектакли- бях танцьор, след това станах хореограф. Общо взето си изживявах мечтите на млади години, но достигнах до един момент, в който от вътре бях прегоряла. Тогава се върнах в България, защото някак си ме повика родината или природата, и аз не знам точно. Знам, че звучи бутафорно, но просто се прибрах, защото знаех, че ако съм изгубена, просто трябва да се върна у дома. След прибирането си отидох да живея в Родопите за една година и там с много разходки, медитация, тишина и съзерцание на природата ми дойде идеята за спектакъла. Той е мое лично извинение към родината, която изоставих преди 7 години, когато си тръгнах от нея. Така се роди и идеята и затова главната героиня е България."

"Благодаря България" е игран за пръв път на Аржентинска земя, където печели призово място на едно биенале по изкуствата, разказва още Грета:

"На представянето в Аржентина имаше много сълзи. Бяхме го превели изцяло на испански. Майката земя беше Madre Тierra. Оказа се, че в района, в който се провеждаше биеналето, имаше най-много българи, в цяла Латинска Америка, което е някаква случайност. Не знам как се случи. Вместо на една дата, представихме спектакъла в два поредни дни, защото те самите го поискаха. През първия ден имаше 40 000 човека публика, а през втория 50 000. Усетихме огромна подкрепа и благодарност, че сме дошли от другия край на света, за да предадем това послание. Хората бяха много докоснати."


След големия успех на спектакъла в чужбина авторката решава, че иска да го представи и пред родна публика на открито. Тя избира Белоградчик заради силната енергия, която носи мястото и природните дадености там:

"Просто го видях, нямам логично обяснение. Само да седиш и да гледаш самата крепост и скалите е вече спектакъл за душата, а представете ако се съчетае с музика, танци и осветление, което е тематично към природата. "


Началният час е от 19:30 часа в двора на крепостта "Калето". 


Повече информация може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50