Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасиха "пострадали" и отстраниха щетите от верижна катастрофа край Видин (ВИДЕО+СНИМКИ)

21
Снимка: Радио Видин

Двама души са в тежко състояние, а още няколко са леко пострадали при верижна катастрофа край Видин. Инцидентът е на магистралния път в района на пътен възел "Макреш". За щастие сцената е част от учение на Единната спасителна система в област Видин, а не реална ситуация. 

В пътния инцидент на новопостроения участък от скоростния път Видин-Ботевград участваха 5 автомобила, а целта бе да се види как екипи на пожарната, полицията, спешна медицинска помощ, Българския червен кръст и други служби и институции реагират съвместно за обезопасяване на участъка, помощ и транспортиране на пострадалите и овладяване на обстановката. 



Ръководител на учението бе комисар Стилиян Пешев, директор на Регионалната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението”:

"Имаше два основни етапа в самото учение. Първият етап включваше да се извърши разузнаване на петте катастрофирали автомобила, да се направи оценка на състоянието на пътниците в автомобилите. С екипа, който дойде от Центъра за спешна медицинска помощ, да бъде оказана първа долекарска помощ на място на по-леко пострадалите. В два от автомобилите имахме "затиснати" пътници, със специализирана аварийно-спасителна техника бяха разрязани автомобилите, за да се освободят пострадалите, след което бяха транспортирани с линейката до МБАЛ Видин. След като приключи този основен етап, в следствие на рязането на автомобилите се получава повреда в горивопровод и след искри от електрическата система на автомобила възниква пожар . Нашите екипи загасиха пожара и по този начин ограничиха щетите само в този горящ автомобил. Третият етап е самото разчистване на мястото на произшествието. Специализиран контейнеровоз с кран от Сектор СОД (Специализирани оперативни дейности) към Регионалната дирекция на пожарната в Монтана натовари единия автомобил, а репатрак на СБА натовари другия автомобил. По този начин максимално бързо разчистихме пътното платно. Уникалното на това занятие е, че се прави на магистрала, участък от бъдещия скоростен път Видин-Ботевград."



Мястото на учението, не е избрано случайно, обясни областният управител на Видин Ани Арутюнян:

"Аз лично настоях да бъде на 33-тия километър на скоростния път Видин-Монтана, тъй като обикновено на подобни участъци се случват ПТП-та с по-висока скорост и тук имаме най-добра представа какво може да се случи при ПТП, какъв е протоколът за действие и как реагират институциите. Днешното учение се прави именно с цел по-добра координация и комуникация при ПТП-та."

Пълномащабното учение на съставните части на Единната спасителна система е част от Годишната план-програма на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата. 



"Моята оценка е отлична. Институциите се справиха много добре. Всеки знаеше своите задължения, своите отговорности, комуникацията беше на много добро ниво, взаимодействието също беше отлично. Всички задачи, които предварително си бяхме поставили, са изпълнени в пълен обем. Целта е да се направи стиковка в действията, координацията и взаимодействието между различните институции от Единната спасителна система в областта, които имат отношение и реагират при такъв тип произшествие - ПТП с много автомобили", допълни комисар Пешев.

"Смятам, че оценката е много добра, тъй като координацията беше на ниво, колегите са много добре подготвени, имаше надлежни действия. Всички са много добри професионалисти", коментира и Ани Арутюнян.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50