Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Хаджитошев- лидерът в църковно-националните борби във Врачанско

Снимка: Карта на времето Враца


Днес ще си припомним за личността на Димитър Хаджитошев - един от най-изявените лидери във врачанската история и наследник на видната фамилия Хаджитошеви. Роден е 1780 година, а баща му хаджи Тошо Ценов е едър търговец и общественик. един от първите известни и авторитетно хаджии в града. В продължение на съзнателния му живот, той и семейството му, са били много големи спомоществуватели и дарители на църкви, манастири, не само във Врачанския край, но и на по-далечни места, например Рилския манастир и манастирите в Света гора. Повече за живота и делата му, разказва Нели Стоянова, уредник в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца. Да чуем:

"Един от първите изследователи на неговия живот и дейност, това е Димитър Маринов- известният историк, краевед, етнограф и изследовател на народното творчество, който скоро след Освобождението пише първия труд за Димитраки Хаджитошев. В него казва, че ако той е останал жив за по-дълго е щял дам бъде личност от ранга на сръбския княз Милуш Обренович, който е негов съвременник. Този човек, с течение на времето, включвайки се в различни дейности свързани с производство, търговия, предприемаческа дейност и контакти по общинските османски пазари и извън границите на Османската империя, съумява да натрупа значително за времето си богатство. В резултат на това успява да играе една много значима и определяща роля във всички събития, които се случват в икономическия, просветния, духовния и обществен живот на Врачанската "кааза"."

Това, с което врачани се гордеят, е именно, че голяма част от сериозните изследователи, историци, на по-ранен етап и съвременни такива, всъщност признават, че първите прояви на това недоволство срещу гръцките архиереи, надигането на глава за църковно-национална независимост и еманципация на българския етнос, всъщност започва именно от Враца:

"В края на IX и началото на XX век един от първите изследователи на врачанската история е Йордан Попгеоргиев. Той изрично посочва в своята "История на град Враца", че именно "врачани държат палмата на първенството" в църковно-националните борби. Всъщност лидерът в тази борба е именно Димитър Хаджитошев. Той е този, който неколкократно защитава врачанското духовенство и население срещу финансовия произвол, срещу непрекъснатите искания за даването на различни данъци от страна на местното население, към местния владика, към Търновския митрополит Иларион Критски и като цяло към Цариградската патриаршия."

По това време се подготвя поредната Руско-турска война, която избухва 1828 година:

"Смята се, че тази отбранителна кула и тези контакти на Димитраки с руското командване и идеята му да се постави в услуга при преминаване на руските войски на юг от Дунава, на врачанска територия, всъщност довеждат до това, че той е извикан от видинския управител да се придвижи до там. Въпреки предупрежденията, които му се отправят той се доверява на видинския управител, тъй като е бил близък с него и не е очаквал последвалата му реакция, но се случва така, че на 27 юни 1827 година, пристигайки във Видин, той незабавно е хванат и отведен на Беглишките хармани /местност до Видин/, където е посечен по заповед на видинския паша."

Местната турска власт е била длъжна да се съобразява с волята на врачанските първенци, конкретно на Димитър Хаджитошев. Има много описания и свидетелства в изворите за неговата личност, за неговата осанка, за неговия авторитет, за това как минавайки през града, врачани са ставали на крака, сваляли са шапки и са му отдавали почит. Дори само тези отделни абзаци от различни свидетелства на негови съвременници, говорят за това, че този човек е бил лидер, в пълния смисъл на думата.

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30