Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради природата семейство от Полша избра да живее във видинско село

2
Снимка: Радио Видин

Семейство от Полша избра дома си във видинското село Коста Перчово, което е с по-малко от 40 жители. Радват се на природата и спокойствието, а животът им не се различава от този на местните хора. 


Моника и Томек Тоха са от Староград Гдански, Северна Полша. Напускат родния си град, за да работят в Англия и се установяват в Саутхемптън. 


"Първо решихме с мъжа ми да тръгнем от Полша за Англия за парички, за работа и там се разболях аз. Мъжът ми работеше с колега, българин. Каза: "Защо не дойдеш в България? Тук е красиво, хубаво." Показа ни сайта. Погледнахме в интернет. Видяхме, че къщите са евтини, природата е хубава. Преглеждахме, преглеждахме, мислихме няколко месеца, решихме и купихме", обяснява Моника.


Когато пристигнали, не познавали никого в България и не разбирали и дума от езика ни.


"Когато дойдохме, беше през нощта, беше 10 часа. Помислих си, купили сме къща в гората, тук вълците ще ни нападнат." 


Моника останала в селото преди осем години, а след това посрещнала в България и семейството си.


"Първо дойдох аз, а след три години и мъжа ми. Понеже синът ми трябваше да завърши в  Англия висше образование и за да не е сам там, се разделихме – аз с дъщеря ни тук, в България, а мъжът и синът в Англия."


Томек работи в строителството. Ремонтира покриви на къщи. Не се оплаква от работа, но като чужденец, у нас среща и проблеми. Опитва се да разкрие своя банкова сметка, но се оказва, че това за него е изпитание, с което все още не се е справил. Семейството приема неволите с усмивка и казва, че това е само един малък минус. За други премеждия двамата не се сещат. 


На български разказва предимно Моника. Учила е езика заедно с дъщеря си, която е в училища и от разговорите с хората. Вече може и да пише, но в началото думите я обърквали.


"Има думи, които са също като при нас, само че означават обратното. Примерно при вас „запомни“ означава, че нещо трябва да знаеш, а при нас означава да забравиш."


Кухнята у нас също е различна, но с нея бързо свикнали. Някои от продуктите, които слагат на трапезата са отгледали сами в градината.  


"Това е натурален вкус. Откакто променихме начина на хранене, се чувстваме по-добре. Кухнята много ми хареса", обяснява Моника, която вече е майстор на домашната баница. 


Харесва им, че хората в селото са задружни и знаят, че винаги могат да разчитат на подкрепа. Казват, че няма да заменят дома си във видинското село. Разбира българите, които напускат страната ни, но очакванията им са, че те ще се върнат.


Макар и да живеят в България, не разбират политиката у нас. Нямат българско гражданство и на парламентарни избори, както и на местните не гласуват. Въпреки това, приемат, че след като са в страната ни, ще спазват нашите традиции. Опознават обичаите ни и отбелязват празниците заедно с местите хора. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44