Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ветеринарите във Видин с мерки против чума и шарка по дребните преживни животни

Снимка: Радио Видин


В края на лятото в Румъния бяха регистрирани огнища на чума по дребните преживни животни, а в Гърция са установени огнища на шарка, в близост до границата с България. Зараза имаше и в няколко села от Южна България, заради което в няколко области у нас са въведени редица забрани. 

Разположението на област Видин е стратегическо, а предвид факта, че сме и външна граница, се налага да вземем превантивни мерки. В "Земята, която ни храни" събеседник е д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин, за да разберем каква е епизоотичната обстановка и какви са симптомите на заболяванията:

"Двете заболявания- чумата по дребните преживни и шарката по козите и овцете, са проблем, който възникна в последните няколко месеца. Първо започна с чумата в Румъния, след това и шарката в Гърция. Това даде възможност на нашите структури да се организират по начин, който да не позволи навлизането на тези две заболявания. Те не са опасни за хората, но като цяло нанасят много тежки поражения в икономическия аспект на търговията и рестрикциите, които търпим по отношение на движението на животни и хранителните продукти, произведени от дребни преживни..." 

Треска и депресия, афти, напукани муцуна и ноздри, кашлица, изриви по тялото- това са част от симптомите при двете вирусни заболявания -чума и шарка по дребните преживни животни. Огнища на заболяванията бяха регистрирани в Румъния и Гърция. Огнища на шарка са установени и в няколко погранични села у нас, затова и се предприемат мерки за предотвратяване на заболяването. Работи се и съвместно със сръбските ветеринари, казва д-р Валери Велков:

"Мерките ги предприехме още през месец август по заповедта на изп. директор на БАБХ, с клинични прегледи на животните във фермите, на регистрираните животновъдни обекти. За област Видин сме разширили периметъра на действие и към лични стопанства, които са регистрирани. При извършване на клиничните прегледи уведомяваме стопаните и ги запознаваме с признаците на заболяването..."

156 клинични прегледа са извършени в област Видин. Ветеринарите са влезли в 68 регистрирани ферми и 598 лични стопанства. 

"Поголовието на дребни преживни животни, което ние обслужваме, е около 8580 броя... Област Видин не е от големите животновъдни области, но географското разположение на областта- шест от общините са на границата със Сърбия и Румъния,  ни дава основание да засилим вниманието си и да конкретизираме нашите мерки, които да бъдат разяснени точно на собствениците на животни, за да може да имаме бързи и адекватни действия. Имаме готовност с дезинфекционна техника, материали, екипи и подготвени хора, които могат да вземат проби при съмнение и възможно най-бързо да ги транспортират до лабораторията за потвърждаване или отпадане на диагнозата. Дезинфекция се извършва на трите гранични пункта... " 

Листовки със съвети са раздадени на видинските животновъди, за да са информирани какво представляват заболяванията чума и шарка по дребните преживни животни. Съветите към животновъдите са да се избягва контакт на животни от различни стада по време на паша, безпричинно посещение на други ферми, размяна на животни, инструменти и превозни средства, трябва да се ползват лични предпазни облекла, да имат и карантинни помещения, в които да изолират болното животно, докато дойде ветеринарен лекар. Заболяванията не са опасни за хората, но нанасят икономическа вреда на животновъдите, затова и се предприемат мерки за неразпространение. Със сръбските ветеринари е проведено и съвместно обучение как да действат в случай на възникване на зараза. На този етап заболяванията не са лечими, няма и ваксина, затова и мерките са важни:

"Най-важна е превенцията и информираността, защото бързата реакция, вземането на проби, диагностицирането на заболяването ни позволява да изпълним в максимум заложените мерки. Имаме национален и регионален план за борба, имаме експертни групи и обучен персонал, който може възможно най-бързо да реагира..." , допълни д-р Валери Велков. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07