Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ветеринарите във Видин с мерки против чума и шарка по дребните преживни животни

Снимка: Радио Видин


В края на лятото в Румъния бяха регистрирани огнища на чума по дребните преживни животни, а в Гърция са установени огнища на шарка, в близост до границата с България. Зараза имаше и в няколко села от Южна България, заради което в няколко области у нас са въведени редица забрани. 

Разположението на област Видин е стратегическо, а предвид факта, че сме и външна граница, се налага да вземем превантивни мерки. В "Земята, която ни храни" събеседник е д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин, за да разберем каква е епизоотичната обстановка и какви са симптомите на заболяванията:

"Двете заболявания- чумата по дребните преживни и шарката по козите и овцете, са проблем, който възникна в последните няколко месеца. Първо започна с чумата в Румъния, след това и шарката в Гърция. Това даде възможност на нашите структури да се организират по начин, който да не позволи навлизането на тези две заболявания. Те не са опасни за хората, но като цяло нанасят много тежки поражения в икономическия аспект на търговията и рестрикциите, които търпим по отношение на движението на животни и хранителните продукти, произведени от дребни преживни..." 

Треска и депресия, афти, напукани муцуна и ноздри, кашлица, изриви по тялото- това са част от симптомите при двете вирусни заболявания -чума и шарка по дребните преживни животни. Огнища на заболяванията бяха регистрирани в Румъния и Гърция. Огнища на шарка са установени и в няколко погранични села у нас, затова и се предприемат мерки за предотвратяване на заболяването. Работи се и съвместно със сръбските ветеринари, казва д-р Валери Велков:

"Мерките ги предприехме още през месец август по заповедта на изп. директор на БАБХ, с клинични прегледи на животните във фермите, на регистрираните животновъдни обекти. За област Видин сме разширили периметъра на действие и към лични стопанства, които са регистрирани. При извършване на клиничните прегледи уведомяваме стопаните и ги запознаваме с признаците на заболяването..."

156 клинични прегледа са извършени в област Видин. Ветеринарите са влезли в 68 регистрирани ферми и 598 лични стопанства. 

"Поголовието на дребни преживни животни, което ние обслужваме, е около 8580 броя... Област Видин не е от големите животновъдни области, но географското разположение на областта- шест от общините са на границата със Сърбия и Румъния,  ни дава основание да засилим вниманието си и да конкретизираме нашите мерки, които да бъдат разяснени точно на собствениците на животни, за да може да имаме бързи и адекватни действия. Имаме готовност с дезинфекционна техника, материали, екипи и подготвени хора, които могат да вземат проби при съмнение и възможно най-бързо да ги транспортират до лабораторията за потвърждаване или отпадане на диагнозата. Дезинфекция се извършва на трите гранични пункта... " 

Листовки със съвети са раздадени на видинските животновъди, за да са информирани какво представляват заболяванията чума и шарка по дребните преживни животни. Съветите към животновъдите са да се избягва контакт на животни от различни стада по време на паша, безпричинно посещение на други ферми, размяна на животни, инструменти и превозни средства, трябва да се ползват лични предпазни облекла, да имат и карантинни помещения, в които да изолират болното животно, докато дойде ветеринарен лекар. Заболяванията не са опасни за хората, но нанасят икономическа вреда на животновъдите, затова и се предприемат мерки за неразпространение. Със сръбските ветеринари е проведено и съвместно обучение как да действат в случай на възникване на зараза. На този етап заболяванията не са лечими, няма и ваксина, затова и мерките са важни:

"Най-важна е превенцията и информираността, защото бързата реакция, вземането на проби, диагностицирането на заболяването ни позволява да изпълним в максимум заложените мерки. Имаме национален и регионален план за борба, имаме експертни групи и обучен персонал, който може възможно най-бързо да реагира..." , допълни д-р Валери Велков. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00