Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Снимка: Радио Видин

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от устройствата, разположени в началото и в края на даден пътен участък, които засичат номерата на автомобилите. Системата отчита дали те са леки, или тежкотоварни и ограниченията на скоростта за всеки вид превозни средства. Някои водачи смятат, че това ще е поредният капан за налагане на глоби, който ще удари по джоба им. Други шофьори коментираха, че мярката може да помогне в борбата срещу пътния травматизъм, показа анкета на Радио ВИДИН. 

"Не е много редно, затова защото човек се увлича някой път, без да иска превишава скоростта. Така че, ако се уложи в нормите - добре, но ако не - много хора попадат под ударите и то не такива нарушения груби, да кажем. Често пъти ограниченията не са много точни и не са сложени така, че нали да помогнат, а направо като капан за шофьорите... Нека погледнат малко другите неща, да подобряват по инфраструктурата и по пътната най-вече и чак тогава да ни закачат и нас... Добре е всичко, защото трябва да се спазва, има хора, които не спазват, карат много бързо... Безсмислено, правилата на движение не са само скоростта. За мен това е само събиране на пари. Не виждам как ще го снимат, това са на определени места и това не ми е много ясно. От тук до София как ще ме засекат на тол камерите, може да си изляза, където си искам. Друго нищо не се прави освен да се крием по храстите..."

Тестовете на тол системата са извършени на участък от Северната скоростна тангента на София в периода 18 - 23 октомври 2024 г., като за 24 часа статистиката е показала, че с превишена скорост над 140 км в час са се движили 494 леки автомобила. 642 коли са се движили със скорост между 101 и 120 км в час, а други 2707 са преминали през трасето със средна скорост между 121 и 140 км в час. 

Предстои провеждане на тестове на други участъци от републиканската пътна мрежа в страната и сертифициране на системата от Българския институт по метрология. 

Промените в Закона за движение по пътищата, с което ще се дефинира нормативно понятието "средна скорост" са внесени в Народното събрание. С влизането им в сила ще се създадат условия за намаляване на пътнотранспортните произшествия, ще се повиши пътната безопасност и ще бъдат спасени човешки животи, посочват още от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43