Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Снимка: РИМ-Видин


Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей. Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че тази година са открити няколко бронзови предмета, което е рядкост за некропола.

"Най-вероятно, така се приема в теорията на археологията, гробните дарове, защото това вече е гробен дар, който е поставен в гроба, съответстват на статуса на починалия и на погребания съответно, в живото общество, докато е бил жив. Тоест, колкото повече и по-представителни дарове се поставят в гроба, толкова по-високо социално положение има погребаният. Така че може би сме проучили 2-3 гроба на малко по-високо социално поставени членове на обществото. Но сега предстоят антропологическите изследвания, за да видим тези останки на мъж, жена, съответно възраст, за да направим по-конкретни и по-доближаващи се до тогавашната действителност изводи, засега само предполагаме. Самите предмети са обеци, висулки за коса - стандартни за епохата украшения, но все пак са рядкост, защото бронзът е бил скъп метал и съответно украшенията от него също така са били скъпи и представителни, не всеки е носил такива висулки за коса, вероятно са били израз и признак на по-висок социален статус."

Антропологическите изследвания, проведени през предходните години дават сведения за средната продължителност на живота на хората през средната и късната бронзова епоха.

"Детската смъртност, която през средната бронзова епоха, тоест първата половина на второ хилядолетие, поне в този некропол е доста по-малка, в сравнение с тази от втората половина на второ хилядолетие, или късната бронзова епоха, което би могло да се свърже с условията на живот - природно-георграфски, климатични и т.н., от една страна. От друга страна, може да се свърже с богатството на населението, поминъка през двете епохи... В общи линии след възрастното население от 20 години нагоре смъртността е горе-долу една и съща, преобладават погребаните между 30-40 до 50-годишна възраст, като много рядко са тези, които надживяват тази половинвековна възраст... Но това си е стандартната възраст в общи линии за праисторията, много рядко имаме индивиди, които сме откривали, тук говоря за цялата праистория в България, които са над 60 години, да не говоря над 70. Но има такива все пак."


Около 60% от площта на некропола попада в частни имоти и работата там зависи от желанието на самите стопани. От останалата част са проучени около 80%, което означава, че разкопките там могат да приключат до 1-2 години, каза доц. Александров. По думите му, този сезон археолозите са били приятно изненадани от наличието на доста структури в източната част, което дава надежда относно проучването на некропола в тази посока, която е отдалечена от частните имоти. 


Археологическият сезон в некропола край Балей приключва на 31 октомври. Тази година проучването отново бе финансирано от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи. Първо, защото..

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Национален поетичен конкурс за любовта организира Младежки дом-Враца

За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..

публикувано на 23.01.25 в 15:55

250 хиляди са зимуващите водолюбиви птици у нас

Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида.  За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.  В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..

публикувано на 23.01.25 в 14:51

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората.  "Хората много..

публикувано на 23.01.25 в 14:46

С успешен туристически сезон за 2024 година се похвали Община Видин

Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..

публикувано на 23.01.25 в 14:41

Шофьори са разтревожени заради липсата на мантинели на видинския булевард

Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..

публикувано на 23.01.25 в 13:58

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00