Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МИГ-Лом в помощ на земеделците от региона

5
Снимка: Радио Видин



В "Земята, която ни храни" ще се срещнем с двама производители от община Лом, които в известна степен са подобрили производството си с помощта на Местна инициативна група-Лом. 

Николай Здравков е от ломското село Ковачица. На 35 години е, а от 2008 година, веднага след завършването на средното си образование, поема в свои ръце семейния бизнес като земеделски производител. 

"Обработвам земя в землището на Ковачица, Станево- към днешна дата около 3000 декара. Когато започнах, бяха около 250, като повечето беше собствена, наследствена земя. Сега повечето е под аренда..."

Произвежда основните зърнени култури, постепенно се снабдява и с модерна земеделска техника. Както навсякъде, така и в неговото стопанство сушата е оказала влияние върху добивите, затова според младия човек трябва да се мисли за възстановяване на напояването- така, както е било някога:

"Сушата ни засегна и нас, имаше малко валежи. Пшеницата успя да се развие, да изхрани зърното, но слънчогледа и царевицата- добивите са наполовина. Основният проблем е, че не се напоява... Сега всичко е разрушено и съсипано..."

Според Николай субсидиите помагат за покриване на текущи нужди:

"Дали ще бъдат част от рента, дали ще бъдат семена, препарати- кой както ги разпредели... но трябва да се мисли в посока напояване, а не толкова за машини и за други технологии... Старая се да разпределя културите, разделям ги на три, на четири, за да намаля риска... Слънчогледа е с ниски добиви, качеството също е по-ниско, семката няма масленост- сушата си оказа влияние... Трябва да се мисли за напояване- това е бъдещето..."

На този етап работи с колегата си и нямат нужда от други работници. Закупил е по проект трактор, другата техника е втора употреба, закупена със заеми... С помощта на Местна инициативна група- Лом е закупил роторна косачка, сеносъбирач и приспособление за царевица.

Николай все още има хъс да работи, въпреки ясното съзнание, че земеделието е завод на открито и никога не се знае дали това, което си засадил, ще поникне и ще върне вложените разходи... Как се справя с реализацията на зърното, какво смята за цените, дали ще има редукция на рентите- чуйте в звуковия файл. 

Ивайло Сибинов е от Лом, заложил е на черупчестите плодове. Това не е случайно- преди 15 години се завръща от Гърция, където е работил във фабрика за преработка на бадеми. Влага печалбата си в изграждането на градина, в която засажда лешници и бадеми. Опитът му показва, че нашият климат не е подходящ за българските сортове заради късните слани, затова залага на гръцки сортове, които виреят добре. Градините са в кв. Младеново на град Лом. Изградил е капково напояване за всяко едно дръвче, прибира реколтата с комбайн, и казва, че грижите за насажденията са почти целогодишни.

"Почти през цялата година, постоянно си има грижи. Зимата- резитбите, пръсканията, през летните месеци поливанията... С капково напояване, на всяко дърво минава маркуч... Събирам продукцията с комбайн, без техника не става. На ръка е просто кошмарно... В добра година от лешниците се изкарват около 350 кг от декар... Това са 90 декара, значи - 27-20 тона на година, но в хубава година. Проблема е, че няма с кого да се консултираш- няма агрономи, няма лаборатория, която да ти направи изследвания нито за гъбни заболявания, нито за бактериални заболявания, за нищо. И сме на принципа проба-грешка... Отделно от това, ЕС спира всички ефикасни препарати, забраняват ги и ти си с вързани ръце. А биоземеделие на практика в България не може да се случи... Не се получава, нищо не вирее без препарати. Съсипахме природата самички... "

Казва, че рядко го проверяват, защото към момента производството му не е обвързано с фонд "Земеделие", но пък има горчив опит с некомпетентни проверки, когато е имал проект по "Млад фермер".

С помощта на местната инициативна група е спечелил проект по Програма за развитие на селските райони за закупуване на прикачна пръскачка, с която да провежда растителната защита. Така се очаква производителността в стопанството му се увеличи. 


В стопанството си дава работа на двама души, но работи предимно със семейството си. Наемал е и затворници- поради липса на други желаещи. Според него тази година продукцията е компрометирана, и най-вероятно ще се използва за преработка. Иначе има собствена линия за първична обработка на ядки. Не смята да инвестира в преработка на ядките, защото не е убеден, че ще има кой да продължи бизнеса му...
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05