Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

| Интервю
Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.
Снимка: Регионална библиотека - Видин



В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията. Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е изключително важна - тя може да повлияе директно върху тяхната емоционална интелигентност.

Самото четене на приказки отваря нови светове и създава фантастични образи в съзнанието на децата. Чрез тях те не само откриват нови герои и ситуации, но и започват да изграждат фантазно-образни връзки, които могат да надградят тяхната палитра от емоции. А с помощта на приказкотерапията децата всъщност се научават да разпознават, разбират и управляват собствените си емоции.

Този процес им помага да станат по-съзнателни към себе си и околните. Колкото повече умеят да разбират своите емоции и тези на другите, толкова по-лесно ще се справят с трудностите в общуването и ще могат да изградят стабилни отношения. 

Обучение за консултанти по приказкотерапия се проведе наскоро във Видин. То бе организирано от Регионалната библиотека. Обучител беше Минчо Николов - доктор по психология от Института по съвременна психология. 

Минчо Николов е отдаден на каузата да разпространява ползите от приказкотерапията. Той подчертава колко е важно децата да се учат да разпознават емоциите си и да ги изразяват. Приказките им предоставят естествен начин да изследват различни чувства, да преживяват фантастични сюжети и да се поставят на мястото на героите.

"Да можеш да стигнеш до децата и да им дадеш възможност да разпознаят собствените си емоции, да разпознаят емоциите на своите съученици или другите деца в детската градина е безценно нещо, нещо, което е крайно време да започнем да го правим. Да го правим със силата на това дори една емоция децата да познаят, те да са сигурни коя е тя, защо идва при тях, какво се случва, което ги доближава до истинското психическо здраве. Ние малко време отделяме на психическото си здраве, ние, като възрастни, не научаваме децата си да го правят. Това е в основата- да избягаме от съвременните форми на стрес, тревожност, панически атаки, състояния, които обливат все повече млади хора и ги карат да развиват своята социална тревожност. Желанието ми е приказкотерапията да стига до множество библиотеки, до множество колеги, които да стават консултанти по приказкотерапия, да правят адекватна форма с децата, да могат да извадят техните емоции, да говорят за емоциите през приказката и те да научават себе си. Това е себерефлексията, в по-късна възраст, себеотражението - сам да познаваш себе си. Но в началото някой трябва да ти го покаже."

Приказкотерапията е особено ценна в света, в който живеем днес - пълен с емоционални предизвикателства, с бързи промени и изисквания към децата още от ранна възраст. 

И нека не забравяме - с всяка нова приказка подрастващите научават нещо ново за себе си и света около тях. Нещо, което ще им служи цял живот.

Не забравяйте - всяка прочетена приказка е една крачка напред към един по-добър и разбиращ свят.


По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18