Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

| Интервю
Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.
Снимка: Регионална библиотека - Видин



В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията. Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е изключително важна - тя може да повлияе директно върху тяхната емоционална интелигентност.

Самото четене на приказки отваря нови светове и създава фантастични образи в съзнанието на децата. Чрез тях те не само откриват нови герои и ситуации, но и започват да изграждат фантазно-образни връзки, които могат да надградят тяхната палитра от емоции. А с помощта на приказкотерапията децата всъщност се научават да разпознават, разбират и управляват собствените си емоции.

Този процес им помага да станат по-съзнателни към себе си и околните. Колкото повече умеят да разбират своите емоции и тези на другите, толкова по-лесно ще се справят с трудностите в общуването и ще могат да изградят стабилни отношения. 

Обучение за консултанти по приказкотерапия се проведе наскоро във Видин. То бе организирано от Регионалната библиотека. Обучител беше Минчо Николов - доктор по психология от Института по съвременна психология. 

Минчо Николов е отдаден на каузата да разпространява ползите от приказкотерапията. Той подчертава колко е важно децата да се учат да разпознават емоциите си и да ги изразяват. Приказките им предоставят естествен начин да изследват различни чувства, да преживяват фантастични сюжети и да се поставят на мястото на героите.

"Да можеш да стигнеш до децата и да им дадеш възможност да разпознаят собствените си емоции, да разпознаят емоциите на своите съученици или другите деца в детската градина е безценно нещо, нещо, което е крайно време да започнем да го правим. Да го правим със силата на това дори една емоция децата да познаят, те да са сигурни коя е тя, защо идва при тях, какво се случва, което ги доближава до истинското психическо здраве. Ние малко време отделяме на психическото си здраве, ние, като възрастни, не научаваме децата си да го правят. Това е в основата- да избягаме от съвременните форми на стрес, тревожност, панически атаки, състояния, които обливат все повече млади хора и ги карат да развиват своята социална тревожност. Желанието ми е приказкотерапията да стига до множество библиотеки, до множество колеги, които да стават консултанти по приказкотерапия, да правят адекватна форма с децата, да могат да извадят техните емоции, да говорят за емоциите през приказката и те да научават себе си. Това е себерефлексията, в по-късна възраст, себеотражението - сам да познаваш себе си. Но в началото някой трябва да ти го покаже."

Приказкотерапията е особено ценна в света, в който живеем днес - пълен с емоционални предизвикателства, с бързи промени и изисквания към децата още от ранна възраст. 

И нека не забравяме - с всяка нова приказка подрастващите научават нещо ново за себе си и света около тях. Нещо, което ще им служи цял живот.

Не забравяйте - всяка прочетена приказка е една крачка напред към един по-добър и разбиращ свят.


По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04