Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пшеницата ще е в различни фази на развитие

Агропрогноза: В средата на ноември се очаква дъжд със стопанско значение

Започват есенните пръскания по овошките

Снимка: Радио ВИДИН

С необичайно високи температури започна ноември. Земеделците обаче очакват дъжд със стопанско значение. Задълбочилото се засушаване през октомври възпрепятства сеитбата на зимните житни култури и част от предвидените площи ще бъдат засети през ноември- след агротехническите срокове, каза в "Земята, която ни храни" Леночка Ангелова - началник на Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана.

"Агрометеорологичните условия ще се определят от температури и валежи, близки до климатичните норми... Вследствие поднормените октомврийски валежи почвените влагозапаси в 50 и 100-сантиметровия слой в по-голямата част от региона са необичайно ниски за средата на есента...

През първата половина от първото десетдневие на ноември валежи не се очакват, лимитиращ фактор за развитието на пшеницата, ечемика и зимната рапица в по-голямата част от полските райони остава дефицитът на почвена влага. Валежи и постепенно подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве се очакват през втората половина от първото и второто десетдневие на месеца. 

През третото десетдневие прогнозираните стойности на средните денонощни температури около и над нормата за периода ще надвишават биологичния минимум, необходим за протичане на вегетация при есенните посеви.    

В края на ноември при пшеницата и ечемика ще се наблюдават различни фази- от поникване, до 1,2,3 лист.  Фазата "трети лист" ще преобладава при засетите през октомври зимни житни култури. При рапицата само част от посевите ще успеят да встъпят във фаза "формиране на розетка".

Прогнозираните минимални температури до минус 7 градуса са над критичните за поникващите зимни житни култури. 

Условия за провеждане на есенни растителнозащитни пръскания при овошките ще има в началото на месеца, средата на второто и повечето дни от третото десетдневие.  При семковите видове- ябълка и круша, за ограничаване на заразите от струпясване се препоръчва третиране с 5% разтвор от карбамид. При костилковите овощни видове след масовия листопад е необходимо да се извърши пръскане с 2% бордолезов разтвор срещу причинителите на сачмянка, ранно кафяво гниене, къдравост по прасковата и други патогени. Втората половина на месеца е подходящо за засаждане на овошки", посочи Леночка Ангелова 

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво си взимаме от старата и какво очакваме от новата година

Краят на годината не е край, не е и ново начало. Това е следващата стъпка по пътя на живота ни. Но има нещо много вдъхновяващо в това да започнеш на чисто от първи януари , да отвориш нова страница от живота си и да си дадеш обещания занапред.  Истината е, че не всички го правят, пък и тези, които го направят, не винаги ги изпълняват. Но човек..

публикувано на 02.01.25 в 17:10

Мездренско училище очаква специален гост

Час по родолюбие с Наталия Киселова , председател на Народното събрание, се очаква да се проведе в ПГ "Васил Левски" в Мездра . До момента гости в часа по родолюбие на учебното заведение са били Илияна Йотова, вицепрезидент на България и министрите в предишни кабинети Димитър Стоянов, Сашо Пенов. Инициативата е от 3 години, каза за Радио ВИДИН..

публикувано на 02.01.25 в 15:55
Снимката е илюстративна.

Остават ли безнаказани чуждестранните шофьори, нарушили пътните правила у нас

Шофьори сигнализираха за множество пътни нарушения, свързани с превишена скорост, неправилни маневри и други подобни провинения от страна на чуждестранни водачи. Според шофьори , с които разговаряхме, много от нарушенията на пътя от страна на чужденци остават ненаказани, защото преминават транзит през страната и по този начин избягват санкциите...

публикувано на 02.01.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 02 януари 2025 слушаме валс мюзет

Валс мюзетът е само подстил на френското направление в музиката  Bal-musette . Говорим за самата музика, инструментите, танците, атмосферата и маниера на изпълнение. Проследяваме историята и разглеждаме останалите подстилове. Намираме мястото на акордеона в съвременната развлекателната музика. Слушайте ни всеки четвъртък след новините в 11 ч...

публикувано на 02.01.25 в 09:00
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00