Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Снимка: Уикипедия

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.). 

"В периода от 6-и до 8 ноември 1920 г. сръбските войски, без да дочакат международната комисия да определи точно исканата от тяхното правителство военностратегическа граница с България, окупират Царибродско, Босилеградско, Струмишко, части от Трънско и Кулско - територии, станали впоследствие известни като "Западни покрайнини"... Девет села от Кулско остават на сръбска територия. Разделени са семейства и роднини... Периодът е известен като "Времето на черните забрадки", защото българките носят черни забрадки три години...", обясни уредникът в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Видин Полина Петрова.

"Явно е обаче, че част от жителите на Шипиково, Халово и Градсково не са искали да останат под сръбска власт и са се изселили на българска територия след 1919 година...", обясни още тя. 

Тези хора са основали селата Градсковските колиби, Халовските колиби и Шипикова махала. Подобен, но по-стар произход имат и жителите на Извор махала, които са се изселили от Велики извор на българска територия, но по-рано. Тук влиза и Черномашница. Всъщност това са Градсково, Черномашница/Църномасница, Шипиково, Злокукя, Халово, Мали и Големи/Велики Ясеновец, Бракевци/Брачевац и Ковилово, а също и една махала от Брегово.

Емил Цанков е бивш кмет на Белоградчик. По време на неговия мандат е възстановен съборът при Кадъ боаз между българското село Салаш и сръбското Ново корито. Това е мястото, на което си дават среща разделените родове. Неговата прапрабаба Велика се омъжва в съседната държава в онези далечни години, но в семейството още пазят спомен за нея и са открили свои роднини в днешна Сърбия.

"Трудно беше да възстановим събора, но успяхме. Когато отворихме границата, много хора плакаха. Намериха свои роднини и братовчеди. Беше много вълнуващо... Срещите и сега продължават. И аз намерих мои роднини... Границата не разделя, а сближава...", обясни Емил Цанков.

През годините сме открили своите роднини и близки, които са останали в Сърбия и възобновихме контактите и срещите, обясни и Даниела Иванова, секретар на читалище "Развитие" в село Салаш:

"Срещаме се. Много хора имат роднини. Било е голяма мъка разделянето... Сега сме приятели и си ходим на гости", заяви тя.

Много поколения са се сменили до днес, но едно нещо е ясно -  границата може и да събира, а не само да разделя.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00