Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есента е по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Темата за климата се политизира по неправилен начин

Симеон Матев
Снимка: Ани Петрова

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин, Враца и Монтана.

Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев, преподавател в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на Софийския университет.

"Говорим за ниската част от Северозапада, за Видинско и района. Все пак в четвъртък през страната ще премине ново атмосферно смущение, студен атмосферен фронт, който ще донесе валежи от дъжд, които с понижението на температурите по-късно през деня в Предбалкана, говорим за Берковица, Чипровци, ще започне да преминава в сняг. Но това застудяване няма да е достатъчно интензивно, че да донесе сняг в низината. В четвъртък същественото е, че ще паднат 10-15-20 литра на квадратен метър, които са от изключителна важност за зимните посеви, защото много земеделски стопани се опасяваха, че сухото време ще компрометира реколтата, но валежите, които паднаха вчера и тези, които ще паднат в четвъртък, значително ще подобрят ситуацията с тези есенници".

Снегът през ноември не е рядко явление според климатичната гледна точка, обясни още авторът в платформата "Климатека".

"Това изобщо не е толкова рядко явление. Да, за ниската част на низината, за Видинско, Ломско и региона, е по-скоро изключение. Но за по-високите места като Чипровци и Берковица е обичайно през ноември да има от пет до седем дни със сняг. Архивите помнят дебели снежни покривки през месеца 88-а, 93-та година, 96-а. Тези години са от края на миналия век. В съвремието действително валежите от сняг, не само през ноември, изобщо през зимния сезон, са доста по-редки като случваемост. Един снеговалеж по-скоро кара хората едва ли не да бъдат изненадани, но това е заради промените на климата".

До този момент настоящата есен е по-топла от нормалната.
"След като имахме най-топлата зима откакто се правят измервания, имахме сравнително топлата пролет и имахме отново рекордно топло лято, есента малко изненадващо се движи в сравнително нормални граници. Септември беше доста топъл месец, но октомври и ноември показаха, че не всеки месец можем да очакваме да е рекордно топъл. Октомври и ноември към този момент са по-скоро нормални в температурно отношение, отколкото топли. Това автоматично поставя и изчитащата след две седмици есен като по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия. Тоест есента, за разлика от лятото и зимата, можем да я опишем като един близко до нормите сезон. Във валежно отношение не е така. Септември имаше повече дни в превалявания, докато октомври беше изключително сух. Ноември в голямата си част също е доста сух".

Половината българи смятат приспособяването към климата за национален приоритет, сочи последното проучване на Европейската инвестиционна банка.

"От научна гледна точка, за да можем да кажем, че сме подготвени за изненадите на времето, трябва най-напред да се изградят точните и правилни стратегии за справяне с всички несгоди, които ни поднася времето. За да се изготви такава стратегия, трябва учените да направят своите анализи. След като те обаче ги направят, трябва да има кой да ги прочете. Тук вече идваме, че не винаги връзката ученици-политици е достатъчно силна. Стратегиите, които се изготвят, но политиците правят така, че да бъдат на място - в малките общини внедрени. Трябва да има силна връзка между всички звена, както от научна гледна точка, така и от социално-икономическа, за да можем да сме подготвени за новия климат, който е завладял планетата".

Темата за климата се политизира по неправилен начин, изрази мнение Матев.

"Зад термина климатични промени се крият доста парични средства, които карат част от учените да манипулират данните, да насочват икономиката в една посока. Има пък други икономически кръгове, защитаващи своите интереси. Въпреки че има много голямо политизиране на този термин, не можем да отречем факта, че климатът се променя. Той винаги се е променял. В последните години явленията, които наблюдаваме с много по-голяма интензивност, а това поставя нормалния човешки живот под определени въпроси за бъдещето. Не става въпрос за Зелени сделки и за преминаване към ново ниво, а много по-важно е да се научим да употребяваме земните ресурси ефективно".

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30