Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есента е по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Темата за климата се политизира по неправилен начин

Симеон Матев
Снимка: Ани Петрова

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин, Враца и Монтана.

Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев, преподавател в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на Софийския университет.

"Говорим за ниската част от Северозапада, за Видинско и района. Все пак в четвъртък през страната ще премине ново атмосферно смущение, студен атмосферен фронт, който ще донесе валежи от дъжд, които с понижението на температурите по-късно през деня в Предбалкана, говорим за Берковица, Чипровци, ще започне да преминава в сняг. Но това застудяване няма да е достатъчно интензивно, че да донесе сняг в низината. В четвъртък същественото е, че ще паднат 10-15-20 литра на квадратен метър, които са от изключителна важност за зимните посеви, защото много земеделски стопани се опасяваха, че сухото време ще компрометира реколтата, но валежите, които паднаха вчера и тези, които ще паднат в четвъртък, значително ще подобрят ситуацията с тези есенници".

Снегът през ноември не е рядко явление според климатичната гледна точка, обясни още авторът в платформата "Климатека".

"Това изобщо не е толкова рядко явление. Да, за ниската част на низината, за Видинско, Ломско и региона, е по-скоро изключение. Но за по-високите места като Чипровци и Берковица е обичайно през ноември да има от пет до седем дни със сняг. Архивите помнят дебели снежни покривки през месеца 88-а, 93-та година, 96-а. Тези години са от края на миналия век. В съвремието действително валежите от сняг, не само през ноември, изобщо през зимния сезон, са доста по-редки като случваемост. Един снеговалеж по-скоро кара хората едва ли не да бъдат изненадани, но това е заради промените на климата".

До този момент настоящата есен е по-топла от нормалната.
"След като имахме най-топлата зима откакто се правят измервания, имахме сравнително топлата пролет и имахме отново рекордно топло лято, есента малко изненадващо се движи в сравнително нормални граници. Септември беше доста топъл месец, но октомври и ноември показаха, че не всеки месец можем да очакваме да е рекордно топъл. Октомври и ноември към този момент са по-скоро нормални в температурно отношение, отколкото топли. Това автоматично поставя и изчитащата след две седмици есен като по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия. Тоест есента, за разлика от лятото и зимата, можем да я опишем като един близко до нормите сезон. Във валежно отношение не е така. Септември имаше повече дни в превалявания, докато октомври беше изключително сух. Ноември в голямата си част също е доста сух".

Половината българи смятат приспособяването към климата за национален приоритет, сочи последното проучване на Европейската инвестиционна банка.

"От научна гледна точка, за да можем да кажем, че сме подготвени за изненадите на времето, трябва най-напред да се изградят точните и правилни стратегии за справяне с всички несгоди, които ни поднася времето. За да се изготви такава стратегия, трябва учените да направят своите анализи. След като те обаче ги направят, трябва да има кой да ги прочете. Тук вече идваме, че не винаги връзката ученици-политици е достатъчно силна. Стратегиите, които се изготвят, но политиците правят така, че да бъдат на място - в малките общини внедрени. Трябва да има силна връзка между всички звена, както от научна гледна точка, така и от социално-икономическа, за да можем да сме подготвени за новия климат, който е завладял планетата".

Темата за климата се политизира по неправилен начин, изрази мнение Матев.

"Зад термина климатични промени се крият доста парични средства, които карат част от учените да манипулират данните, да насочват икономиката в една посока. Има пък други икономически кръгове, защитаващи своите интереси. Въпреки че има много голямо политизиране на този термин, не можем да отречем факта, че климатът се променя. Той винаги се е променял. В последните години явленията, които наблюдаваме с много по-голяма интензивност, а това поставя нормалния човешки живот под определени въпроси за бъдещето. Не става въпрос за Зелени сделки и за преминаване към ново ниво, а много по-важно е да се научим да употребяваме земните ресурси ефективно".

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00