Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Снимка: Радио Видин

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин.

"Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези деца на различна възраст и с различна образователна степен, е разделена точно по етапи. С най-малките до IV-ти клас работим като опознават професии, срещат се хора от различни професии и така нататък. Когато говорим за учениците от V-и до VII-и клас, особено в VII-и, на които предстои преход, започваме с дейности, които са свързани с това да опознават себе си, да опознават уменията си, да опознават силните си, както и слабите си страни, каква насоченост и взаимовръзка имат с това, което могат и което е тяхната мечта, дали те са синхронизирани. До голяма степен ги насочваме към това да опознаят как са обвързани професия и специалност и връзката между специалностите в самата професия, защото в каталога на професиите има повече от 256 професии. В седми клас работим с тях и в посока на това да правят разлика между профилирано и професионално образование. Говорим за дуалното обучение, което е изключително актуално. Така във втори гимназиален етап учениците навлизат на 100% в професията и затова седми клас е един от първите сериозни преходи към следващия етап на образование. В гимназиален етап - X-и, XII-и клас, където учениците до X-и клас са в първи гимназиален етап, работим с тях в зависимост от това дали са  професионално или профилирано училище, да могат да направят своя избор на профила,  ако са в профилирано училище и съответно да затвърдят желанията си, намеренията си за това да продължат с конкретната професия в XI-и, XII-и клас, във втори гимназиален етап. За тези, които имат нагласата да продължат във висше учебно заведение, за тях работим в повечето случаи индивидуално."

Доста често родителите имат своя лична амбиция и подтикват децата да я реализират, но в повечето случаи им свобода да избират според техните интереси. Случва се и децата да имат желания, които не кореспондират с възможностите им, а това притеснява родителите, обясни Силвия Ставрева. В Центъра за подкрепа на личностното развитие не дават рецепта, а помагат на децата и родителите да стигнат до правилното решение.

"Когато имаме проблем с това родителят да  има друго мнение и друга нагласа, провеждаме индивидуална среща с родителя, с детето, събираме ги. В повечето от случаите постигаме баланс."  
 
Според Ирина Дамянова, психолог от Монтана, при насочването към бъдеща специалност или професия, е от значение не възрастта, а вътрешната готовност на детето за подобен избор. Балансът между желанията на детето и амбицията на родителите, както във всяка друга сфера е трудно постижим, но водещо от психологическа гледна точка е следването на интересите, склонностите и заложбите на децата.  Според нея директните съвети към родителите в подобни случаи са неприложими.

"Трябва много повече аргументи, които да бъдат представени на родителите, защо е добре да се чуе и гласът на детето."

Необходимо е да се потърси и друга гледна точка, освен родителската, на хора, които са професионално ориентирани в тази област, но според психолога, в България все още не сме подготвени за това.

"Аз съм имала родители, които са идвали при мен точно за това, но това са хора, които са достатъчно зрели, достатъчно балансирани и знаят, че може би преценката им е субективна, може би твърде много се опитват да  насочат детето в една или друга посока, било заради нереализирани свои желания, амбиции, житейски път, било за това детето да живее по-добър живот от техния. Понякога това са субективни и натоварени с техни убеждения начини на мислене, разсъждения и от там насочване на детето в съвсем погрешна посока на неговите способности, таланти и там, където са силните страни на детето."

 За да се насочат правилно към своята бъдеща професия учениците, роля има и училището. Според директора на Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин Боянка Никова, професионалното ориентиране на учениците започва още от осми клас. Процесът е дълъг, защото децата трябва да изберат своя път правилно, в областта, в която са най-силни.

"Първоначално в по-малките класове се започва с теми в часа на класа, които са посветени на такава тема: "Моето първо работно място." Има срещи, организирани от класните ръководители с различни специалисти от нашия град, работещи в определена сфера, които идват и представят своята професия - през какво са минали, какъв път са извървели, защо са избрали тази професия. Важно е и посещението от висши учебни заведения. Тези посещения в училищата  започват след Нова година. Говорила съм с техните представители и според мен, те вече малко закъсняват в това отношение, насочвайки се само към XII-ти клас, които вече трябва да са ориентирани и да са избрали какво ще продължат, защото е обвързано и с подготовка за изпити или за явяване на ДЗИ (държавни зрелостни изпити) по предмет, който ще им е необходим след това."

Албена Тодорова и Ивана Иванова са в XII-и клас в Гимназията с преподаване на чужди езици във Видин. Както и повечето от своите връстници, са направили своя избор да продължат образованието си и се подготвят за предстоящите изпити.

"Аз съм се ориентирала към областта на медицината, по-специално дентална медицина. Бих кандидатствала в София и Пловдив. Най-много ми харесват условията там. Винаги ми е било интересно. Винаги съм се занимавала с биология и химия. Взех решението си сама и винаги моите родители са ме подкрепяли... Аз съм се насочила към бизнес-мениджмънт и маркетинг. В момента се подготвям за матура по география, което е малко сложничко."  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00