Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

Снимка: Алами/Ройтерс



На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца. Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации и да знаят към кого да се обърнат, без да изпитват страх и притеснение. Със сигурност да премълчат не е правилният подход.

Статистиките сочат, че годишно по света насилие преживяват над 1 милиард деца годишно, което звучи меко казано притеснително. За да се даде гласност по темата, на този ден се организират множество инициативи, които имат за цел да информират подрастващите.

Една такава инициатива организират в Монтана. Младежкият дом в града и Център за обществена подкрепа "Зона закрила", провеждат съвместната проява под наслов  “Училищен тормоз”. Социалните работници от центъра - Лора Маркова и Марио Иванов, които ще проведат беседата с ученици, разказаха повече за инициативата: 

"Като тема на тази беседа ще бъде тормозът в училище, така нареченият "булинг"... В програмата е предвидено ние с колежката да направим една беседа по темата за около тридесет минути, след това колегите от Младежкия дом ще изнесат кратка програма с децата, които тренират карате, с ръководител Асен Асенов. Там ще представят бойни изкуства за самозащита... Аз мисля, че насилието в училище трябва да има гласност... Да сме съпричастни с него и се вземат конкретните мерки... Има видове тормоз, които децата просто не ги разпознават като тормоз... Когато родителите са насилници и децата стават насилници... Първите признаци на насилниците се забелязват още в ранна детска градина..."

Училищният психолог Женя Симеонова, която има преки наблюдения върху поведението и общуването на учениците, сподели мнението си по темата

"Насилието сред учениците, в днешно време, е нещо много мащабно като явление. Дори се определя на моменти като пандемия... Определено е много важно това в каква среда расте детето... Все по-често, в семействата се наблюдава и домашно насилие и това е един достатъчен фактор, и не единствен, разбира се, но е достатъчен, за да може да повлияе на детската психика, която е изключително крехка в този период от развитието им..."


Попитахме ученици дали са ставали свидетели на насилие в училище и как постъпват в подобни ситуации:

"На някои им се подиграват от нашия клас... Ние се опитваме да спрем това, но те продължават... Понякога да... Опитвам се да ги предотвратя по някакъв начин..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00