Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.
Снимка: Личен архив


На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години по-късно и след близо 300 трансплантации тази остава най-голямото професионално удовлетворение за проф. Спасов, който в момента е декан на Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"По принцип трансплантацията е връх в съвременната медицина като техника, като научни познания, като цялостност на екипа, интердисциплинарност. Но това, което специално при Памела беше, е, че тя не тръгна от орган, взет от починал донор, а донор беше нейният баща, на който се наложи да му вземем половината черен дроб. И всъщност живото донорство е най-голямото предизвикателство за всеки хирург. На операционната маса се поставя здрав човек, който няма нужда от тази операция, и само заради неговия високо хуманен акт да спаси своето дете или да помогне на свой близък той се жертва. И за мен като хирург психологическата бариера да оперирам човек, който не се нуждае от това и да му взема половината орган, в случая черен дроб, е огромно предизвикателство. Така че ние тръгнахме от най-сложното - реално трансплантация от жив донор. Но помогнахме тогава. Памела щеше да загине в рамките на месец или месец и нещо, тъй като тя се ражда с нормален черен дроб, но връзката между черния дроб и червата е прекъсната. Поради тази причина черният дроб се самоунищожава от продукцията, която има. Така че наистина е най-голямото предизвикателство и се радвам, че поставихме началото на българската чернодробна трансплантология и Памела стана символ именно на това. Тя в момента е студент във Велико Търново. Ние онзи ден се чухме. Днес, като се съберем с екипа, ще звъннем и планираме съвсем скоро да я посетим или тя да дойде в София, за да си спомним емоционално изживяванията, които имахме тогава." 

В последно време българската трансплантология е много спорадична, каза още проф. Спасов. По думите му, в последните 3,5 години няма трансплантации на деца. Отделни са случаите, в които се прави трансплантация. Българското здравеопазване трябва да осигури всичко, от което се нуждаят българските пациенти, особено децата, защото не винаги могат да бъдат изпратени в чужбина, призова хирургът.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00