Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

| Интервю
Снимка: личен архив



Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от Видин, която избира адвокатурата за своя професия. Ето защо на 22 ноември, когато българската адвокатура чества своя празник, решихме да се спрем именно на нея.

Когато Таня започва да учи право преди повече от десетилетие, мечтата ѝ не е била да стане адвокат. Тогава младата студентка е имала друго амбициозно желание - да стане съдия. С времето обаче, както често се случва, животът ѝ подсказва, че адвокатската професия ще ѝ подхожда повече.

"Постепенно открих сама за себе си, че много ми подхожда на темперамента и на това, което искам да и меко казано се влюбих в адвокатската професия", разказва Таня.

И се оказва права. Адвокатурата ѝ позволява да бъде не само част от света на правото, но и да работи пряко с хора - да разбира проблемите им, да търси решения и да се изправя пред предизвикателства, които само истински адвокат може да оцени.

"Задължително всеки в работния си ден прелиства поне няколко казуса, с които се занимава, мисли кои ще бъдат следващите му дела, очаква нещо ново да се случи и ако има съдебни заседания, съответно фокусът е в съдебните заседания."

Да бъдеш адвокат не е просто въпрос на четене на закони и цитиране на параграфи. Това е умение - изкуството да разбираш хората и ситуациите, в които попадат, и да превеждаш сложния език на правото на достъпен и ясен език.

"Не съм любител на наказателните дела, някак това не е моята сфера на действие, макар че ми се е случвало да бъда в съдебна зала и по наказателни дела, но всичко свързано с взаимоотношенията между хората е по-интересно за работа и по-предизвикателно за мен."

Адвокатите са онези, които превръщат думите в оръжие и правдата в дело. И това не е просто клише - зад строгите костюми стоят хора, които ежедневно трябва да балансират между принципи, емоции и дори хаос.

"Взаимоотношенията между хората са едно море, много дълбоко и много неща могат да се научат. Има стряскащи случаи, има странни случаи, има такива, които не просто оставят следа, те стават част от живота, защото те учат как трябва да се държиш или как не трябва да се държиш, оформят те като личност." 
 
Адвокатурата не е само професия, тя е начин на мислене - способност да гледаш отвъд фактите и да търсиш не само правилното решение, но и това, което е най-справедливо за клиента ти.

"Най-голямото предизвикателство за всеки един адвокат са клиентите, защото са хора, защото доста голяма част от тях, с цялата тази информация, която е навсякъде около нас, идват в адвокатската кантора и смятат, че прочели няколко страници от даден закон, те вече разбират и знаят как трябва да се реши техният случай, и смятат, че просто трябва да кажат на адвоката какво трябва да направи... След това са другите- законите, правилата и т.н."

Да бъдеш адвокат означава да имаш не само знания, но и търпение, постоянство и често… чувство за хумор. В свят на закони, бюрокрация и безкрайни параграфи, способността да се усмихнеш и да видиш хумора в ситуацията може да бъде ключова.

На този професионален празник, поздравяваме всички адвокати, които с труд, усърдие и малко чувство за хумор успяват да превръщат хаоса в ред, думите в дела и закона в справедливост.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00