Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

Снимка: Росен Ракаджиев

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев. 

"Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители от гимназията и патриарха, който беше и наш митрополит. Може би това повлия, тъй като с него ние сме в много близки отношения, защото името на училището, патронът ни е Екзарх Антим I,  личност с безспорен принос за нашето духовно обединение. Ние имаме особено уважение и почит към тази личност, традиции в отбелязваното на годишнини, свързани с неговото име. Това ни сближава с митрополията, с църквата. Отделно, живеем в едни времена на тотална бездуховност, времена, в които се правят всякакви опити за подмяна на ценности, за налагане на изкуствени социални модели, нямащи нищо общо с българската традиция. Затова и аз, и колегите, и родителите считаме, че е необходимо изучаването на този предмет."    

Осмокласниците Никол Иванова и Калоян Цанков са сред учениците, които ще посещават часовете по религия.

"Реших да се запиша, за да науча повече за религията, за традициите."

"В часовете рядко се случва да имаме повод да говорим за нещо, което е свързано с християнството и вярата, а на това трябва да се обръща внимание."

Целта на учебния предмет е децата да бъдат запознати с основните истини на вярата. Заниманията ще са от следващата година. В навечерието на Деня на християнското семейство първа среща с учениците проведе протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим

"Това е една похвална инициатива, съвместна на ръководството на видинската природо-математическата гимназия и Видинска митрополия, подбудена от училищното настоятелство и с решение на това настоятелство е възложено на ръководството на гимназията. Това, което се предвижда от тук насетне, е учениците, които са пожелали да изучават "Религия - православие" да навлязат в дълбочина на едно добро познаване на нашата вяра, християнската православна вяра, най-вече опознаване на християнските добродетели, на християнския мироглед. Считаме, че това е твърде необходимо - час по-скоро да се прави и да се въвежда не само в тази гимназия, но в множество други училища."   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05