Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

23
Снимка: Красимир Каменов

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но имат нови и спретнати дрехи. Изглеждат тъжни и смачкани от живота, но дрехите им! О те са перфектни. Вторите физически пращят от здраве и енергия, но дрехите са им повехнали. Сякаш слана ги е попарила. Излиняват външно, но вътрешно искат още и още от живота. Третите живеят и остаряват с дрехите си. Те са тъжни и дрехите им са тъжни. Те са болни и дрехите им са болни. Те са здрави и обичани и дрехите им са весели...Общото е, че всички /включително и аз/ сме тръгнали на някъде...А къде? Ех, никой не знае от къде идваме и къде ще отидем. Но вървим, хванати за ръката на живота. Такива ми ти работи виждам и откривам и си вървя към нанякъде си...

Хайде, стига, че „Неделник“ трябва да се слуша.

Ще почетем паметта на Величка Каменова, която е оставила следа в образователното дело в Чипровския край и Монтана. Родена в чипровското село Горна Ковачица, преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Тази седмица почина на 90-годишна възраст, но изживя един достоен живот, изпълнен с безкрайна обич към България и родното място.

Една достойна столетница от своя страна навърши 105 години. Да, баба Севда Младенова от видинското село Въртоп отбеляза респектиращите 105 години. Да е жива и здрава.

Пътят ни след това поема към разкопките край село Майор Узуново. Защо древните хора са се нуждаели от три неща: вода, храна и камък? Отговорите от проучването, което обхваща селище от ранния неолит ще разберем от Георги Ганецовски, директор на Регионалния исторически музей във Враца. С Иван Лишков, благодарение на който тези разкопки се осъществиха ще говорим за водата.

Е, идва и Бъдни вечер. Отново трапезата трябва да е отрупана с постни ястия. В домовете няма да се мине без варен боб и чушки с боб. Интересна е историята на боба по нашите земи и поради тази причина ще ви срещна с един голям приятел на Радио ВИДИН Стоян А. Стоянов органзаторр на Кулинарните фестивали на България. За целта той ще ни заведе на 32- рия Празник на Смилянския фасул проведен преди месец в смолянското село Смилян. От него ще разберем и как върви подготовката за кулинарната битка между Горна и Долна Митрополия.

Цветан Дочев – Дедо Скръц пък ни е приготвил "супица от костен телешки бульон и броколи/или карфиол/ със зеленяж и баница (щипана) с прази лук, еченца и сиранце".

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05