Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

23
Снимка: Красимир Каменов

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но имат нови и спретнати дрехи. Изглеждат тъжни и смачкани от живота, но дрехите им! О те са перфектни. Вторите физически пращят от здраве и енергия, но дрехите са им повехнали. Сякаш слана ги е попарила. Излиняват външно, но вътрешно искат още и още от живота. Третите живеят и остаряват с дрехите си. Те са тъжни и дрехите им са тъжни. Те са болни и дрехите им са болни. Те са здрави и обичани и дрехите им са весели...Общото е, че всички /включително и аз/ сме тръгнали на някъде...А къде? Ех, никой не знае от къде идваме и къде ще отидем. Но вървим, хванати за ръката на живота. Такива ми ти работи виждам и откривам и си вървя към нанякъде си...

Хайде, стига, че „Неделник“ трябва да се слуша.

Ще почетем паметта на Величка Каменова, която е оставила следа в образователното дело в Чипровския край и Монтана. Родена в чипровското село Горна Ковачица, преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Тази седмица почина на 90-годишна възраст, но изживя един достоен живот, изпълнен с безкрайна обич към България и родното място.

Една достойна столетница от своя страна навърши 105 години. Да, баба Севда Младенова от видинското село Въртоп отбеляза респектиращите 105 години. Да е жива и здрава.

Пътят ни след това поема към разкопките край село Майор Узуново. Защо древните хора са се нуждаели от три неща: вода, храна и камък? Отговорите от проучването, което обхваща селище от ранния неолит ще разберем от Георги Ганецовски, директор на Регионалния исторически музей във Враца. С Иван Лишков, благодарение на който тези разкопки се осъществиха ще говорим за водата.

Е, идва и Бъдни вечер. Отново трапезата трябва да е отрупана с постни ястия. В домовете няма да се мине без варен боб и чушки с боб. Интересна е историята на боба по нашите земи и поради тази причина ще ви срещна с един голям приятел на Радио ВИДИН Стоян А. Стоянов органзаторр на Кулинарните фестивали на България. За целта той ще ни заведе на 32- рия Празник на Смилянския фасул проведен преди месец в смолянското село Смилян. От него ще разберем и как върви подготовката за кулинарната битка между Горна и Долна Митрополия.

Цветан Дочев – Дедо Скръц пък ни е приготвил "супица от костен телешки бульон и броколи/или карфиол/ със зеленяж и баница (щипана) с прази лук, еченца и сиранце".

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10