Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия не/възможна: Детските площадки отговорност на всички


Едва ли има човек, който да не се интересува къде играят децата. Разбира се, родителите са тези, които се вълнуват най-много от това в каква градска среда децата им се забавляват, спортуват и опознават света. Именно идеята да бъде осигурена най-добрата среда събира преди 8 години група родители, които създават сдружение "Безопасни детски площадки". Поставят си цел да подпомогнат гражданите и институциите да работят за изграждане на градска среда, насочена към децата и семействата, насърчаваща ученето и спорта на открито, осигуряваща възможност за здравословен начин на живот. Какъв е пътят към това, обясни председателят на неправителствената организация Мая Цанева

"Има стандарт, обвързан с безопасността на средата, в която децата играят, било то детски площадки или игрища, популярните навсякъде стрийт фитнеси. Става дума за Наредба №1 от 2009 година на МРРБ, която постановява какви са минималните условия за безопасност на такова място. Това е свързано примерно с отстоянията между две съоръжения, каква настилка да се сложи, какви цветя и храсти мога да се отглеждат наблизо и съответно това е основата, върху която общините, бизнесът и всеки, който изгражда детска площадка, е длъжен да го спазва. Няколко са институциите, които работят, за да се осигури спазването на тези стандарти. Логично, това са общините, които най-често са възложители на създаването на площадки за игра за децата. Това, което строи бизнесът, също трябва да отговаря на тези изисквания. Общините са тези, които имат съответните правомощия да упражняват контрол. Всяка една детска площадка, след като бъде изградена, за да бъдат сложени съответните съоръжения, настилки, те трябва да отговарят на тези изисквания. Накрая минава една приемно-предавателна комисия, в която експерти от Общината и други експерти, които работят по темата, дават оценка дали са спазени тези изисквания."


Мая Цанева обясни също кои са институциите, които могат да бъдат сигнализирани за нередности на детските площадки.

"Има градове, където има открита линия, на която може да подавате сигнали до Общината, когато има проблеми на детската площадка, било то конструктивно сериозни или свързани с хигиената. Но ако става дума за нещо наистина спешно, говорим за счупена основа на пързалка например, тогава може да подадат сигнал към 112 и Общината е длъжна да реагира на момента. Но за други неща, предполагам, че е така, Общината би трябвало да има телефон и имейл, специален, на които да приема сигнали на гражданите по отношение на всичко, което се случва в градската среда. Би трябвало да можете да се обърнете и да търсите съдействие от общинските съветници, защото Общинският съвет одобрява бюджетите, които Общината изразходва и те също би трябвало да имат отношение към това. Не по-малка е ролята на регионалните и местни медии, които да оказват някакъв натиск при нужда и също така на местните общности. Повярвайте ми, когато се тръгне с добро или с идея за разрешаване на проблема, ако се тръгне с решение към Общината, тя няма много ходове да не приеме това решение." 

Детските площадки обаче трябва да бъдат грижа и на хората, а не само на институциите, обърна внимание Мая Цанева.

"Детските площадки се изграждат от Общината, но те са отговорност и на хората, които ги ползват, и на децата. Затова реално всички ние трябва да имаме отношение към тях, тоест да не ги чупят тийнейджъри, както често се случва, да няма вандалски прояви, да ги пазим чисти. Оттам нататък Общината може да работи с гражданите, да ги попита какви детска площадка искат - дали има нужда от детска площадка за малки деца, от 0 до 3 години, или нима нужда от място за игра и място за забавление на по-големи деца, или на възрастни. Това е нещо, което много рядко се прави, а е изключително нужно, защото по този начин, когато въвлечеш гражданското общество и местните общности в това да изградите и да участвате в поддържането на една детска площадка, съответно и отношението е различно и по-малко има ситуации, в които ескалира напрежението."

Добри практики за привличането на гражданите в грижата за детските площадки има на различни места в страната. 

"Тези добри примери се изразяват в това, че местни бизнеси и граждански организации или самите хора могат да участват в почистването на това място, където децата им играят, да се организират да се извърши някаква елементарна ремонтна работа. Това ние го насърчаваме, когато можем винаги подпомагаме такива инициативи финансово или ресурсно, като подпомагаме взаимодействието с Общината, тъй като това е общинска собственост и не може просто един гражданин нещо там да боядисва, трябва да уведоми Общината. Когато можем, ние винаги съдействаме за такива неща и сме го правили на не едно място. Във Видин не сме го правили, просто никой не ни е потърсил. Но с удоволствие бихме съдействали, ако можем."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00