Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Снимка: РИМ Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град бе представена неговата автобиографична книга. Това е първото издаване на този текст, каза за Радио ВИДИН Нели Стоянова, уредник в отдел "История на България XV – XIX век":

"Аз много емоционално подхождам върху това, което се случва с издаването на книгата, защото това е първото издаване на оригиналния текст, написан от Христо Даскалов през 1910 година. Тази негова автобиография дълго време престоява във фондовете на Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий". Доколкото знам и в Държавния архив има нейно копие в ръкопис. В нашите фондове също имаше един препис факсимиле - копие на оригиналния текст."

Христо Даскалов идва като учител във Враца през 1873 година. Поканен е чрез посредничеството на Петко Рачев Славейков, който в края на 40-те години, също е бил учител в града под Околчица. През 70-те години  и синът на поета - Иван Славейков, учителства в града. Той завързва приятелство с Христо Даскалов, което през годините става пословично. 

"Интересното е, че този тандем - Иван Славейков и Христо Даскалов правят едни много съществени реформи и промени в просветното дело във Враца и врачанските училища, които остават и доста дълго време, да не кажа и до ден днешен. Те въвеждат главни книги, правилници в училищата, променят структурата на училищата - правят ги да бъдат зависими едно от друго като степени на образование, а не всяко самостоятелно да си действа, оформят степени, като главно училище става т. нар. Възнесенско училище, което е към църквата "Свето възнесение във Враца"."

Христо Даскалов е един от българите, които правят много и за читалищното дело. Той активно участва в дейността на местното читалище, в което са членували най-будните врачани, хората, които са се включили и в революционното движение, във всички прогресивни инициативи на местната общност в периода на 70-те години.

"Той е един от потърпевшите и благодарение на това, на него дължим един подробен разказ за това какво се случва с врачани след потушаването на Априлското въстание, след като турската армия навлиза във Враца, което всъщност осуетява присъединяването към Ботевата чета. Но това, което малко се знае, че всъщност две от най-изявените и най-будни групи, и най-заможни групи са били разкарвани по затворите. Първо до врачанския затвор, а след това пеша са придвижвани до Видин и Берковица."


Христо Даскалов има брак и двама сина, от които единият умира много рано, а другият - Богомил Даскалов, запазва родовата памет, събирайки документи от неговия баща. Любопитен факт за Даскалов е, че баба му била сестра на Васил Априлов, създателят на първото българско училище в Габрово, известно и до днес като Априловската гимназия. 

Животът на просветителя приключва през 1917 година в родния му град Трявна. Няма данни за причината за смъртта му, защото неговата автобиография завършва със събития, които са се състояли 7 години по-рано от неговата кончина, допълва Нели Стоянова

Повече по темата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00