Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агресията сред малолетните: Защо се увеличава и как да я предотвратим?

Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“



Цялата страна отново беше разтърсена от акт на агресия, извършен от малолетни в столичен търговски център. За съжаление, това не е първият такъв случай. Тази тенденция ни провокира да проверим каква е ситуацията в област Видин.

За факторите, водещи до проява на агресия от страна на малолетни и непълнолетни, за влиянието на социалните мрежи върху подрастващите и ролята на родителите, потърсихме мнението на инспектор Даниела Димитрова от сектор "Противодействие на криминалната престъпност" в областната дирекция на МВР

Даниела Димитрова е дългогодишен служител на видинската полиция - с професионална експертиза и сериозен практически опит в полицейската работа на терен. Била е инспектор в детската педагогическа стая на видинското Районно управление. Като служител в криминалния сектор на дирекцията, продължава да работи по линия на детската престъпност, а освен това е и майка на тийнейджърка:

"Широк е спектърът от фактори, влияещи на децата с противообществени прояви и противоправни деяния... Деца - свидетели на конфликти, на физическа разправа между възрастните в семейството, възприемат този поведенчески модел... Затова ролята на родителите е водеща... Що се отнася до влиянието на социалните мрежи - то е безспорно... Намаляват задръжките, а това е предпоставка за рисково поведение..."

От Областната дирекция (ОД) на МВР в града, ни предоставиха статистика за агресивните прояви на малолетни и непълнолетни през изминалата година:

"От общия брой на разкритите криминални престъпления, регистрирани от началото на текущата година на територията на ОД на МВР Видин, 54 са извършени от лица, ненавършили пълнолетие... На 74 малолетни и непълнолетни лица  - за различни по вид противообществени прояви, са наложени възпитателни мерки..."



Обърнахме се и към Местна комисия за борба срещу противообществени прояви на малолетни и непълнолетни лица във Видин. Една от водещите задачи на организацията е да противодейства извършването на противообществени прояви и престъпления. Повече разказа Габриела Иванова - секретар на комисията: 

"Усилено работим, съвместно с полицията, прокуратурата, отдел "Закрила на детето",  в някои случаи работим и с училищата... Определено, семейната и приятелската среда са сред водещите фактори. Те най-често са в основата на агресивното поведение..."

Габриела Иванова разясни и какви са санкциите, предвидени за малолетни и непълнолетни лица:

"Всички малолетни и непълнолетни правонарушители се санкционират съгласно член 13 от Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Това е основният закон, с който работи местната комисия... Моето лично мнение е, че възпитателните мерки би следвало да се обновят, да се осъвременят, защото в много случаи просто няма подходяща мярка, която да бъде наложена..."

Агресията сред малолетните е сложен и многопластов проблем, който отразява влиянието на семейството, социалната среда, личностните характеристики на детето, не на последно място и интернет платформите, където младежите се опиват да са интересни и оригинални, често не с позитивни дейности. Решаването на проблема с агресията сред малолетните изисква усилия на цялото общество, защото само чрез колективни действия можем да изградим безопасна и подкрепяща среда за бъдещите поколения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50