Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции.
Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и изразителност. Цигулката може да разплаче с меланхолията на своя звук и да вдъхнови с енергичността си. Неслучайно казват, че тя е способна да „говори“ на езика на сърцето.
Днес отбелязваме не само деня на цигулката, но и приноса на всички, които посвещават живота си на този изящен инструмент. Една от тях е Людмила Георгиева, дългогодишен цигулар и концерт майстор в оркестъра на Симфониета- Видин. Още от детските си години тя посвещава усилия и любов на този инструмент, сбъдвайки мечтата на своята майка.
"Цигуларите започват от много малки. Аз съм започнала от 7-годишна в музикалната школа във Видин. Цигулковото обучение изисква много голям период от време. След детската музикална школа се насочих към музикалното училище в Русе, а впоследствие вече и музикалната академия в Пловдив завърших. От доста години съм вече в оркестъра вече като оркестрант.
Цигулката трябва да ѝ отдели много време човек, да е систематичен в заниманията си, трябва да е съсредоточен, да се научи на концентрация. Начинът на работа е много самостоятелен. Всеки трябва да търси добрия тон, да работи върху себе си и съответно да изпълнява и препоръките на преподавателя, но това изисква много време и много труд. Цигулката, която често чуваме в коледните произведения, носи една бляскавост, една тържественост, красота. Има много лирика в коледните произведения. Те ни настройват към една светла емоция, която е характерна за празниците и всъщност е много приятно да изпълняваме коледна музика."
Световният ден на цигулката е повод да си припомним класики като "По вълните на Дунав" или "Зима" от Вивалди, където цигулката е главен герой. Това е музика, която ни пренася в свят на красота и вдъхновение.
Нека днес поздравим всички, които свирят и обичат цигулката, и да се насладим на нейната уникална магия, която озарява празничните дни.
Наближава най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот. Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..
Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..
Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..
Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира. Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...
Днес от 17:30 часа в Младежкия дом във Враца ще бъде представена новата книга с поезия на Горица Маджарска "Дяволът за него беше тя" . Врачанската поетеса обещава едно вдъхновяващо литературно събитие. Горица Маджарска е автор на стихосбирката "Дяволът си търсеше жена". Тя е ръководител на Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки..
Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..
По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще. От шестте..