Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

Снимка: Радио ВИДИН

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на преподаване и учебни програми;  свръхпредлагане във висшето образование; демографски срив. От изследването на Асоциацията на индустриалния капитал става ясно, че годишно завършват средно образование около 36-37 хиляди деца, приблизително още толкова не завършват. Около 2/3 от тези, които не са завършили са напуснали страната със своите семейства. Българският бизнес се нуждае от около 270 хиляди работници в различните сектори. От тях около 160 хиляди са специалисти със средно образование и едва около 60 хиляди са с висше образование. 

На срещата присъства доц. д-р Борислав Великов - член на Съвета на настоятелите на БАН, на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и на Университета по хранителни технологии, бивш председател на Народното събрание. 

"И тези основни професии, които са с голям дефицит в България са строители, шивачи, машинни оператори дори готвачи, които какво става, ние сме принудени да внасяме сега отвън... И вече с висшето образование това, което може би е направило впечатление на тази кръгла маса търси като че ли на хляба мекото и там дотолкова доколкото в страната има голям капацитет, висши училища и държавна поръчка и частни, за около 400 хиляди студента. Ние и половината не може да запълним, около 180 хиляди някъде обучаваме. Завършват от тях 120 хиляди и само половината от тях заемат позиции, които са за висше образование. Значи другата половина се заемат от позиции за средно образование, но пак от тези, които са завършили висше образование", посочи доц. Борислав Великов.

Много деца се насочват към специалности, които изглеждат по-лесни- икономически, бизнес-администрация, и много по-малко успяваме да ги насочим към технически и инженерни специалности, коментира доц. д-р Борислав Великов. Национална стратегия за развитие на образованието съществува, но много често нейните постановки остават на хартия, а всичко това трябва да се претворява в дело, допълни доц. Великов.

"За реформа очевидно всяко едно образование има нужда от реформа, защото то би трябвало дори да предшества динамиката на промените в обществото... Европейската и световна практика показва, че всъщност по научен път трябва да се достигне и да се открият тия процеси на промяна, да се направи една прогнозна визия на развитие на образованието... По света регулярната практика е научни институти, които се занимават с изследване на промените в системата, всъщност препоръки към самата образователна система в каква посока тя да се променя. В България, за съжаление нямаме такава практика. Или ако погледнем така в по-близката история може би в началото на този век беше закрит единственият институт, който се занимаваше с изследване на процесите в образованието и в момента нямаме такава национална институция, която да се занимава в тази посока", коментира д-р Юлиян Петров- председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

Безспорно са много висшите училища у нас. Ако ВУЗ-овете, например, направят кардинална промяна и веднага предложат специалностите, които са необходими на пазара на труда, няма гаранция, че те ще бъдат напълнени със студенти, допълни д-р Петров.

Професионална гимназия по транспорт "Владимир Петков Минчев" в село Владимирово, община Бойчиновци е единственото средно училище на територията на Северозападна България, което предлага обучение по специалностите "Подемно-транспортна техника" и "Пътностроителна техника". 

"Ние избираме такива специалности, за които училището е подготвено като материална база, като преподаватели, има традиции, история в тези специалности и разбира се и да са търсени на пазара на труда. А те са търсени на пазара на труда. Традиционната ни специалност "Пътностроителна техника", както го знаят и нашето училище или техникума по пътностроителна техника от годините така си и остана и всяка година предлагаме тази специалности всяка година тя се реализира. Учениците, които завършат, придобият правоспособност като монтьори на пътностроителна техника, като машинисти на пътностроителна техника задължително без проблеми си намират работа. Изключително търсени са, даже фирмите идват при нас, които търсят такива работници и ни питат да им предложим от сегашните дванайсетокласници или ако знаем бивши наши ученици, т.е. доста е търсена", каза Цанка Карчева- директор на ПГТ "Владимир Петков Минчев".

Другите специалности "Автотранспортна техника" и "Експлоатация на автомобилния транспорт" също много лесно учениците, желаещи да продължат в тази посока, могат да си намерят работа.

"Експлоатация на автомобилния транспорт за два пъти правим прием по тази специалност, тя е с разширено изучаване на английски език и дава трета степен на професионална квалификация и за приема за догодина също сме я предложили. Защото работодателите също имат интерес и необходимост от такива кадри, които да управляват автомобилния транспорт във фирмите... И за тези ученици, които отпадат от образователната система в 11-и и 12-и клас ние до 10-и клас ги обучаваме за специалности с първа степен на професионална квалификация, а именно - автотенекеджийство и зеленчукопроизводство", допълни директорът на училището.

Това пак са търсени кадри на пазара на труда с по-ниска професионална квалификация. Училището поддържа постоянна връзка с бизнеса и следи какво се случва на пазара на труда.

Още по темата може да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00