Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалищни дейци настояват за по-голяма прозрачност по програма на Министерството на културата

Снимка: Радио ВИДИН


Читалищни дейци разпространиха отворено писмо по повод резултатите на културните институции, кандидатствали по програма "Читалища" на Министерството на културата. С него те настояват за повече средства и по-голяма прозрачност при финансирането на проекти по програмата. Искането им е публикувано в интернет, където всеки техен съмишленик може да го подкрепи. 

"Програма "Читалища" е една дългоочаквана програма, защото проблемите с финансирането на тази уникална българска институция - читалище, съществуват от дълги години. Последните две години слух се носеше, че ще има програма, която ще бъде целенасочена към читалищата, ще бъдат само те бенефициенти и ще могат максимално да се възползват от средства, предоставени от държавата, за да подобрят своето техническо оборудване. Програмата беше обявена и за съжаление ресурсът, който беше отделен, се оказа изключително недостатъчен. Едни 2 млн. лева, които трябваше да бъдат разпределени между 3 700 читалища, които са регистрирани. В крайна сметка се оказа, че по тази програма са кандидатствали малко над 1400 читалища, което отново е внушителна цифра. Това показва, че читалищата имат много голяма нужда от подкрепа... Всички, които се обединихме около това отворено писмо сме наясно, че е направена първата стъпка и че читалищата вече са на фокус, но е важно процесът да продължи в една правилна посока и читалищата да са активна страна в този процес, а не Министерството някак си самостоятелно или с ограничен брой хора да обсъжда и да въвежда правила, които след това се оказват недостатъчно ефективни. От тези 1 423 читалища, одобрени за финансиране са едва 6%, това са 81 читалища, което е крайно недостатъчно. Голяма част от тях са градски, програмата е насочена главно към тях. Читалищата в селата са не по-малко значими...", обясни Силвана Сюлейман от "Видинска фонд читалища". 

Силвана Сюлейман, Видински фонд читалища. Снимка: Радио Видин
Друг проблем, който читалищните дейци са установили при оценяването на проектите, е липсата на ясни критерии и прозрачност, обясни Силвана Сюлейман. 

"Бяха посочени няколко вида критерии, които всеки може да види в интернет, но всъщност фактът, че една голяма част от читалищата получиха еднакъв брой точки, одобрените са с 30 и 29 точки, тоест 81 читалища имат 29 или 30 точки. Всички останали, които са допуснати, са с 28 точки. За всеки човек, който има дори най-малък опит в реализирането на проекти, е ясно, че тези критерии не са достатъчно конкретни и не са сработили. Освен това няма мотиви защо дадено читалище е получило тези точки, защо друго не е. Има още много неща, които могат да се намерят, като недостатъци на програмата, но на този етап не това е най-важно. Важно е тази програма да я има и тя да е различна, и да бъде максимално ефективна за всички читалища. Нека читалищата да бъдат част от процеса по създаване на подобни програми." 

Общо 15 читалища от област Видин са кандидатствали по програмата през тази година, одобрен за финансиране е само проектът на Народно читалище "Развитие"-Белоградчик. 

"Това е едно от читалищата с най-висок капацитет, с най-много реализирани проекти. Може би това е да е основанието на оценителите да му дадат 29 точки, нямаме читалище с 30 точки."

Представителите на читалищата се надяват да привлекат вниманието на институциите и обществеността и догодина процесът по оценка на проектите да е много по-прозрачен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00