Броени дни остават до честването на празниците Йордановден и Ивановден в Кула. Там те се отбелязват по стар стил - на 19-и и 20-и януари. Тяхното честване е свързано с обичая "Къпачи", който е с над един век история. От Народно читалище "Просвета 1882" в Кула изработват маските на "къпачите" в днешно време от чорапогащници, пробиват се отвори за очите и устата, лепят вежди и мустаци от вълна, рисува се с бои върху лицата на "къпачите", за да са "страшни". Легендите разказват, че на 19 януари, по стар стил Йордановден, точно в полунощ, се събира група от млади мъже, ергени, които трябва да са нечетен брой- 7, 9 или 11. От тази група един се облича като младоженец, а друг- като булка. Останалите са "къпачи", защото тяхната задача е да къпят хората за здраве. Младоженецът винаги стои до булката, за да я пази. Всички "къпачи" по време на ритуала не говорят, за да не ги разпознаят хората по гласа. Булката е главният "къпач". Някога в старо време, младите ергени ставали от седенките, за да се появят по-късно маскирани. Те къпели с вода за здраве събралите се. "Къпачите" правели маските си от подръчни материали- връзвали са коркови тапи на тел и са ги пускали в печката да почернеят. След това разтривали тапите с ръце и мажели с черната пепел лицата си. Обличали се в кабаница, бревенеци, навуща и цървули. Калпаците им са били от вълна и били украсени с пера, чушки и пуканки. Обичаят е автентичен за град Кула, а хората тук обичат и почитат тази традиция. Все повече туристи искат да се докоснат до тайнството на ритуала през последните години. Организатори на проявата са Народно читалище "Просвета 1882" и Община Кула.
Безработните лица на 50 г. и над тази възраст в края на януари са 622, личи от анализ на бюрото по труда, което брои хората без препитание в общините Враца и Криводол. В първата работа си търсят 472-ма, а във втората 150 мъже и жени. От трудовата борса отчитат увеличение със 70 лица. 192-ма мъже и жени с намалена работоспособност чакат милостта на..
Крайният срок за подаване на заявления за съдебни заседатели към Районния съд в Лом е 28 февруари 2025 г., съобщават от общинската управа в града. Местният парламент удължи процедурата в началото на този месец, заради непопълнена квота от 30 заседатели за Районния съд. В съобщението се посочва, че документите се подават всеки работен ден от 08.00..
Младежите от неправителствената организация БУМ - Будни Устремени Мездренчани организират поредната си изява, този път посветена на 3 март. От 18.00 часа, в традиционното място Кафе "Роял" Мездра те канят малки и големи да отбележат заедно годишнината от Освобождението на България с една забавна викторина. Целта, която си поставят е да..
Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В двора на болницата..
Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град. По случай празника на Баба Марта, от..
Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия. В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..
Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста. В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..