Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025). 

Младите хора са във фокуса на общинската политика, обясни заместник-кметът по хуманитарни дейности и социална политика Борислава Борисова. Основните акценти на проекта на Общинския план за младежта за 2025 година и очакваните резултати представи Маргарита Милчева, младши специалист „Младежки медиатор“ в отдел „Хуманитарни дейности“ в Община Видин:

"Приоритет 1 - насърчаване на неформалното обучение. Оперативна цел - повишаване на достъпа до неформалното обучение за развитие на ключови компетентности..."

След днешното обсъждане предстои да бъде внесено предложение от кмета на Община Видин до Общинския съвет за разглеждане от постоянните комисии и за вземане на решение на заседание на Общинския съвет за приемане на Общинския план за младежта. Документът ще бъде публикуван на интернет страницата на Общината и изпратен на областния управител. 

Представянето на плана предизвика и дискусия сред общинските съветници, които присъстваха на обсъждането, като акцент беше отварянето на спортните игрища в училищата. На 9 юли миналата година Общинският съвет прие решение учебните заведения да предоставят достъп до съоръженията си в дворовете в извънучебно време. Не всички училища обаче направиха това. Друг акцент на дискусията беше Младежкият дом:   

"Част от училищата са отворили дворовете си, други не са. Директорите ги притеснява опазването на имуществото. Търсят решение. Смятам, че до март месец ще бъдат отворени... Направени хубави бази стоят затворени. Какъв е ефектът тогава от тези бази, направени за тези деца... Младежкият дом си функционира като младежки център. Там има доста възможности и сключени договори за ползване от неправителствени организации... Схемите, които по-рано съществуваха към Плана за изграждане на младежки центрове, тогава беше одобрена Монтана. В момента няма възможност да се кандидатства, освен това самият Младежки дом има проблем със собствеността..."

Попитахме по-възрастни видинчани имало ли е преди така наречените младежки дейности:

"Не е имало... Пързаляхме се по цял ден... Според мен е добре да ги ангажират, че тези с наркотиците, които ги зарибяват, лошо... Хубаво е да имат спорт, защото само спортът е дисциплината..."

Разговаряхме и с ученици по темата:

"Не ходя на такива дейности... Аз си седя вкъщи... Ходя на футбол... Аз ходя на уроци по китайски..."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33