Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Снимка: Радио Видин

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото здраве и щом са одобрени за производство, и щом са одобрени за инсталация, значи са абсолютно съвместими с живота и не го застрашават по никакъв начин. Това заяви Балин Балинов- експерт "Климат и енергия" от "Грийнпийс"- България. 

"Митовете наистина са доста, част от тях са смехотворни. Знам, че будят притеснения у някои хора, но това, което е най-смущаващото е, че много често те са под формата на едно-две изречения, хвърлени просто ей така в пространството, написани са с такъв ярък език и целта им е да грабнат вниманието и да събудят страх. И след това понеже хората са заляти с всякаква информация, много малко са склонни да тръгнат да търсят това така ли е наистина, я да видим в някой източник, я да видим, защото хората ги четат в интернет, а интернет е пълен и с много достоверна и смислена информация, с много сайтове, в които тези основните митове са развенчани. Така че аз препоръчвам на хората, които действително изпитват някакви притеснения, включително в сайта на "Грийнпийс" в България ние преди години започнахме да оборваме тези митове. А сега показателите са още по-добри, защото има и напредък и в технологията", посочи Балин Балинов.

Балин Балинов вижда, че това, което дразни най-много хората е използването на плодородна земеделска земя за поставянето на големи фотоволтаични паркове. Казва, че има много други територии, които са доста по-подходящи. Например, това са покривите, повечето от които стоят неизползвани.

Няма опасност за човешкото здраве и за природата изграждането на соларни паркове. Пример за това са работещите в момента фотоволтаични системи на покриви на къщи и предприятия, на халета.

"И хората, които живеят под тези покриви са здрави и са щастливи със своето решение, защото произвеждат собствена енергия. Това е напълно достатъчно доказателство, поне според мен да сме сигурни в безопасността на тази технология", каза експертът.

Това, което е притеснително, е какво ще се случи след края на експлоатационния период на тези фотоволтаични панели и конкретно в България:

"След време, когато те трябва да бъдат премахнати и да бъдат заменени с нови и да бъдат рециклирани, дали няма да се окажат и те в природата или все пак ще стигнат до пунктовете за рециклиране, каквито пунктове работят сега за електроуреди, каквито работят за стари автомобили, които трябва да бъдат разкомплектовани. Това е нещо, за което трябва да сме много внимателни в следващите десетилетия."

Цялото интервю с Балин Балинов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30