Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

| Интервю



Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на планината, в община Чупрене, където природата е все още девствена, а животът тече в своето собствено, спокойно темпо. Зад всяка успешна инициатива там стои екип от вдъхновяващи личности, които създават възможности за развитие и обучение. В основата на тези усилия е организацията "Български младежки форум", основана от Божидар - местен потомък, който носи името си като символ на дарение и отдаденост. Но той не е сам в тази мисия. С него са и Цвети, Емине, Крис и Илия, които със своето усилие създават промяна. В екипа се включват и други като Биляна, Иванка, Теодора и Вяра, които играят ключова роля в развитието на програмите и подпомагането на доброволците. 

Инициативите се провеждат в пространството, известно с името "Торлашка среща" - място, където младите хора срещат нови възможности за развитие. Цветелина Цветкова, която е международен координатор на организацията, обяснява, че получената акредитация е резултат от многогодишни усилия и изграждане на доверие, което е признато от съответните институции. Впечатляващото при Цвети е, че тя съчетава доброто си настроение и приветливост с дълбоки познания в областта на историята и богат опит като обучител.

"Организацията стартира от младежи, които вече бяхме натрупали опит в доброволческата работа, в работата по проекти, в работата с младежи, чрез организирането на различни инициативи, работилници, събития. Събрахме се една група хора, които просто искахме да разгърнем своите дейности, да ги канализираме, така че всичко да върви доста по-структурирано и целенасочено конкретно за работа с млади хора. Избрахме село Върбово, защото е място, което има нужда да се покаже, че все още има млади хора, все още има живот там, който може да бъде разгърнат. Самото място има доста потенциал за развитие и на предприемачески идеи, не само на дейности, които ние развиваме за млади хора. Има  възможности да привличаме младежи от цял свят там с оглед да показваме красотата на Върбово и на региона като цяло. С неговите забележителности да промотираме историята на нашето културно-историческо наследство... Фокусът ни е върху младежи с по-малки възможности в региона. Смятаме, че трябва да положим повече усилия, защото те имат свой потенциал, просто има нужда, според мен, да им се подаде ръка в даден момент и да бъдат насочени, да бъдат по-мотивирани и да действат в посока своето развитие, независимо дали ще бъде в личен или професионален план", разказа Цветелина.
 

През декември миналата година в село Върбово се проведе обучение, което събра младежи от различни краища на света - Грузия, Армения, Албания, Молдова, Турция, Румъния и България. Те имаха възможността да развият дигитални умения в сърцето на природата. Организацията предлага и програма за доброволци, в която участват млади хора от разнообразни държави, стремящи се да направят разлика и да обогатят опита си. Обучител беше Биляна Димитрова, която е преподавател по английски език. 

"Темата на последното ни обучение, което се проведе през месец декември в село Върбово беше "Connect & Engage: Digital Tools for Youth Inclusion", което в превод би означавало "Свързани и включени: Цифрови инструменти за младежко включване". Темата е формулирана на английски, тъй като участниците ни бяха от седем държави. Програмата "Еразъм+", тя е международна програма откъм Европейската комисия, в която обикновено работният език е английски, тъй като изисква включването от различни националности. Имахме по двама младежки работници от всяка страна, които бяха над 18 години и те имаха за цел да научат неща за младежкото включване, как могат да използват дигитални инструменти, за да подобрят своите умения за работа с маргинализирани групи, говорихме за маргинализирани групи, какво представляват всъщност те, кои хора включват, как може да използваме дигиталните инструменти при работата си с тези групи, с цел да ги включим в обществото, от което сме част, как да създаваме безопасни и достъпни виртуални пространства в интернет, за критичното мислене имахме дискусии и сесии, също така и форум-театър. Участниците създадоха подкасти на различни теми, които са "горещи" за младите хора в момента." 


Сабрина Цветанова разказа, че е придобила ценни знания за изкуствения интелект на последното обучение в село Върбово:

"Той може да генерира супер реалистично видео, което може да ти е много полезно и да ти спести от твоето лично време... В тази група, освен чуждестранните участници, бяхме аз и още една българка. В този тренинг курс бяхме по двама човека от държава... След като мине лекцията, трябва да създадем постер на темата и ни разделят на групи... След като сме готови с постера, играта или нещото, което трябва да създадем, всяка група го представя. Това беше третото обучение, което започнах 2023 година. Винаги излизаш с много нови знания, първото което е и едно от най-важните неща за тренинг курсовете, но също така излизаш и с много приятели от там." 




Село Върбово, с красивата си природа и вдъхновяващи личности, продължава да бъде място, където се раждат нови възможности и идеи. Чрез усилията на екипа на "Български младежки форум" и техните инициативи, младите хора не само развиват нови умения, но и изграждат мрежа на сътрудничество и обмен. В края на деня, всички те се връщат със знания и опит, които могат да променят тяхното бъдеще и света около тях. Върбово доказва, че дори в най-спокойните кътчета на България могат да се създават големи възможности за растеж и развитие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

"Неделник" от 2 февруари 2025 година

"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..

публикувано на 02.02.25 в 13:41