Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

| Интервю



В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева, на 23 години, от Белоградчик. Израснала в обикновено семейство, родителите ѝ възпитали у нея важни ценности - честност и доброта. Веднага след като завършва средното си образование, тя заминава за София, за да учи "Графичен дизайн" и същевременно започва да работи. Въпреки всички възможности, които големият град предоставя, сърцето ѝ я връща към родния Белоградчик.
И така преди половин година, тя и нейният годеник вземат решението да се завърнат в малкия град, където започват новия си живот. В този период на завръщане, се оказва, че нищо не им липсва. Приятели, споделяне на ресурси или домашно производство - всичко, което им е нужно, могат да намерят в малкия си град или да го направят сами. Изненадващо дори за тях самите, Румяна и нейният годеник откриват, че водят много по-активен социален живот в Белоградчик, отколкото в столицата, въпреки че повечето им приятели са все още в големите градове. Като начало, попитахме Руми какво ги накара да вземат решението да напуснат столицата, след 5 години, и да се завърнат в родното място.



"Лично от мен мога да кажа, че аз още в началото, когато се преместих в София, усещах, че не е моето място, но реших все пак да опитам, да видя всички възможни варианти за живеене там, различните перспективи и т.н., но след година, две в големия град бързо усетих, че коренът много дърпа към родното място. Самият стрес на големия град, този забързан начин на живот не е моето и така започнаха първите мисли, има ли как да се върнем в малкото градче, дали ще бъде добре за нас, как ще се чувстваме, какво ще правим тук. Минаха още няколко години в чудене, вече и в идеи и след година и половина вече решихме окончателно да се приберем, но просто не знаехме точно кога. И след поредица от случки спонтанно взехме решението да напуснем поредната квартира, която се наложи да сменим в София и се прибрахме в родното градче." 

Беше ни интересно да попитаме Руми какво ѝ дава усещането да се завърне у дома, към корените си, какво ѝ дава животът в Северозапада.

"Усещането е много по-хубаво от живеенето в София. В София сме живели в различни квартали, различни работи сме работили, но, така да се каже, винаги нещо ни е липсвало. А в Белоградчик се чувстваме на мястото си, което за нас беше много важно, и някак градчето много бързо ни прие. Чувстваме се у дома – най-правилното място."



Разговорът ни с Руми бързо премина към въпроса за възможностите, които младите хора имат в този край, и какво би могло да се промени, за да им се предоставят още по-добри условия за развитие. Тя сподели, че въпреки младостта си, вече мисли за бъдещето и семейството. Затова, заедно с годеника си, са решили да се върнат в Белоградчик - не само за да започнат нов живот, но и за да създадат спокойна и близка до природата среда за бъдещите си деца. Те вярват, че малкият град предлага много по-сигурни условия за децата да израснат, играейки на улицата и свързани с природата - нещо, което големият град не може да им даде.

"Тук, отново, зависи от човека. Ние сме такива, че тук виждаме много повече възможности за нас, отколкото в големия град. Имаме доста идеи, които, надявам се, в бъдеще да се осъществят, за инвестиране на наш малък семеен бизнес, за който, надявам се, скоро да ти разкажа. В големия град има конкуренция, това, че никой не те познава, понякога пречи, но има случаи, в които може да бъде и плюс."



Този избор, да се завърнеш в родния край, може да изглежда неочакван за мнозина, но за Румяна и нейния годеник той е символ на връщането към същността, към истинския, спокойния живот. Белоградчик, както и много други малки населени места в Северозапада, има нужда от такива млади хора, готови да се посветят на родния край и да го възродят. Тези места имат огромен потенциал, но той може да се реализира само с активното участие на младите - тяхната енергия, идеи и желание за промяна. Защото тези млади хора носят със себе си нови идеи, професионализъм и ентусиазъм - всичко, което е необходимо, за да се разцъфнат тези места, да се създадат нови възможности и да се съхрани истинската душа на България. Техният пример е вдъхновение за всички, които търсят своята връзка с корените и пътя към бъдещето.

Чуйте повече в прикачения звук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36