Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Снимка: Фейсбук

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В основата ѝ е личната библиотека на бащата на Осман Пазвантоглу. Над 115 са дарителите, които са жители на Видин и хора, дошли в града по служба, обясни авторката.

"Самият текст на плочата на входа на библиотеката показва, че библиотеката е посветена на бащата на Осман Пазвантоглу - Йомер ага, който е убит през 1788 година, като около 60% от книгите в библиотеката са именно от него. Тоест в основата на тази библиотека стои неговият баща, еничарски ага, който поради своите материални, финансови възможности, е можел да си позволи да си закупи, да се снабди с толкова много книги..."

Каталогът на библиотеката, който представя фонда за период от 50 години, бил открит случайно при една от годишните проверки на фонда на Националната библиотека в София, разказа проф. Кендерова:

"Той е започнат през 1837 година, като основната част е създадена именно тогава. Книгите са разпределени в 22 тематични рубрики, тоест лицето, което създава каталога трябва да е бил вещ в областта на класификацията на науките в страните на исляма, която класификация датира още от 10 век в ислямския свят. Естествено на първо място са поставени преписите на Корана, следват тълкуванията на Корана, следват съчиненията - сборници, които отразяват моменти от живота, от изказванията и предания, свързани с живота на пророка Мохамед и т.н. Най-накрая в този каталог - 22-та тематична рубрика, са биографии на пророка и исторически съчинения. Трябва да се каже, че след всяка рубрика в този каталог са оставени празни страници, за да могат да се допълват новопостъпилите книги към библиотеката. В периода, когато е създаден каталогът - 1837 година, когато е започнат, и до 1887 година, когато книгите са пренесени в София, има поне още 3-4 души, които са нанасяли към каталога допълнително постъпили книги..."

Снимка: Фейсбук
След Освобождението голяма част от книгите са предадени на турската държава. Други остават у нас и се съхраняват в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". 

"Османската държава започва да предявява искания за тази библиотека да се изпрати в Турция. Основната причина е, че книгите не се съхраняват правилно, тъй като тя е докарана в София. Аз съм включила кореспонденцията, която се води между българската държава и османското министерство на просветата - няколко документа, които се съхраняват в Централния държавен архив в София, които показват в каква степен нашата държава отказва да предаде книгите на Пазвантоглу. Но в един момент, когато министър-председател е Стефан Стамболов, 2/3 от тази библиотека са предадени на турската държава... Днес книгите се съхраняват в библиотека "Беязът" в Истанбул. В момента те дигитализират книгите и правят кратки описания. Но лицето, което от Османската държава е изпратено в София, се казва Махмут Недин бей, който в един османски документ е определен като човек от Видин. Той е изпратен да откара книгите, той подготвя един обстоен списък на книгите. Неговият списък включва 2025 описания."

Според проф. Кендерова книгите реално са били по-малко, тъй като са описани разпръснати листове, а за част от тях е посочено, че са фрагменти. Броят на книгите, които остават в България, е около 680. 

Снимка: Радио Видин
"Между тези книги, които са главно на арабски, османо-турски и персийски език, имаме италианско издание от края на 16 век от типографията на Медичите - "Канона в медицината" на Авицена, тоест едно европейско издание, което се притежава в библиотеката на Осман Пазвантоглу. Имаме и издание на псалмите на Давид, също италианско издание. Това са две от книгите, които показват по-широк интерес във Видин и към европейски издания..."

Проф. Кендерова ще представи изследването си "Библиотеката на Осман Пазвантоглу" на 18 февруари в Софийския университет "Св. Климент Охридски". След това се очаква да бъде организирана и среща с читатели във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50

Ивайло Йотов: Виното на България е с изключително високо качество

В най-големия лозов масив във Видинско, между селата Гомотарци и Кошава, отбелязаха Трифон Зарезан и символично зарязаха лозята. Над 20 винени сорта се отглеждат на площ от над 1600 декара, а виното от местния сорт гъмза има своето запазено място. Това каза Ивайло Йотов- един от собствениците на винения комплекс "Бонония Естейт": "... Една..

публикувано на 04.02.25 в 18:10