Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

| Интервю


"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин, която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес тя е пример за това как може да изградим кариера, която не само да ни носи финансово удовлетворение, но и да запази чистата радост от създаването на изкуство.
За Мадлен фотографията не е просто работа, а начин на изразяване. Тя си спомня как още като дете, че привлечена от магията на фотографията, когато нейните родители ѝ подаряват фотоапарат. С напредването на годините тя не само развива своето хоби, но и решава да го превърне в професия. 
Когато я попиташ как точно се е случило това, тя казва, че не е било решение, а процес. Много хора, които започват да фотографират, го правят, защото се влюбват в самия процес на създаване на снимки. А когато започнеш да получаваш положителни отзиви от приятели и семейство, осъзнаваш, че това е нещо повече от хоби – това може да стане твоят живот.
Мадлен започва да снима професионално по-късно, когато осъзнава, че хобито ѝ носи удовлетворение и има потенциал да се превърне в нещо по-голямо. Тя не се ограничава до един стил или жанр на фотографията. 



Обича да експериментира, като снима пейзажи, портрети, сватби и други събития, но винаги се опитва да вмъкне своя личен почерк в работата си. Но разбира, че пейзажите не са точно нейното увлечение. 



"Насочих се към хората и съответно започнах с портретна фотография и с времето се премина към платените ангажименти, към събитията. Преди няколко години се преместих във Варна и около седем години снимам сватби, като всичко започна от курсовете по фотография, които карах там. Един от лекторите, който впоследствие се превърна в ментор, ми подаде ръка в този бранш и с годините нещата се развиха по естествен начин. Не позирам моделите си, емоциите на хората са важни... Самите снимки протичат доста лежерно, излизаме на разходка, ако става въпрос за семейна фотосесия и всичко се случва естествено - оставям дечицата да си играят, съответно давам насоки, когато се налага, но гледам всичко да е максимално репортажно, да не се намесвам по никакъв начин, за да може и финалната галерия да е максимално непринудена и да няма много режисирани кадри."


 Мадлен импровизира и няма някакъв конкретен сценарий във фотографирането.

"По-скоро отиваме на конкретната локация и оставяме нещата да се случват. При сватбите, естествено, там вече си следвам самите стъпки, самата програма, която е зададена за деня, но всичко е от сватбената агенция, аз нямам много касателство в самия процес, съответно всичко, което се случва е такова, каквото е."


Мадлен Рачева е ярък пример за това как едно хоби може да се превърне в професия, която не само носи доходи, но и вдъхновява. Тя показва, че когато имаш страст към нещо, няма значение дали започваш от малко – важното е, че правиш това, което обичаш. Възможността да съчетаеш работа с хоби е безценна, а за Мадлен фотографията остава не само начин да изкарваш пари, а и начин да изразяваш себе си и да живееш пълноценно.

Тук може да разгледате и профила на Мадлен - MadlenPhotos

Повече по темата чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" с Том Гейбъл- немският господин Синатра

  Днес ще ви отведа в света на суинга с един модерен джентълмен, когото наричат „немския Франк Синатра“ — Том Гейбъл! Той е певец, композитор, диригент и... истински чаровник, който изглежда като звезда от стар холивудски филм и събира на едно място класическия холивудски блясък и съвременната музика. Ще проследим неговия път — от музикалната..

публикувано на 17.03.25 в 09:00

"Неделник" от 16 март 2025 година

Пролет. Цветове. Събуждане. Любов. Обич. Омая. Магия. Красота. А това е "Неделник". Какво ви предлагам? Община Видин си поставя висока цел - най-дълга мартеница и подобряване на своя собствен рекорд на Гинес ! Мисията е да бъде изработена 50-километрова мартеница , в чието изработване ще се включат рекорден брой хора...

публикувано на 16.03.25 в 13:05

Да се замислим за духовното си състояние

Втората неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е обявена от Църквата Христова и посветена на един велик отец и учител –  Свети Григорий Палама . "Кое е по-лесно да кажа на разслабения: прощават  ти се греховете ли, или да кажа: стани, вземи си одъра и ходи?" /Марк.2:9/ Светата Църква през последните..

публикувано на 16.03.25 в 08:00

Благотворителна великденска кампания стартира в Северозапада

Неправителствени организации от Северозапада - "Кауза Северозапад" - Монтана, "Северозапазване" - Видин и "Приобщени в действие Ромакт Враца" обединиха усилия в поредица от благотворителни събития. Преди Великденските празници са с нова кампания  "Стари традиции за новото поколение". Сред първите, които посетиха, са децата от училище "Христо Ботев" в..

публикувано на 14.03.25 в 17:23

Какво се случва в една учебна кухня

В Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин ученици сами приготвят храната, която след това се предлага в учебния ресторант.  Приготвянето на храната, която от предишния ден е поръчана за обяд, започва с първия учебен час, разказват ученици.  "В нашите часове по готвене готвим за учителите и за други ученици, които..

публикувано на 14.03.25 в 16:33

Има ли "Светулки зад решетките"

С годините сме свикнали с образа на Мира Добрева като журналист и телевизионен водещ. Дълго време тя беше лицето на сутрините ни, гласът, който ни пожелаваше „добро утро“. В този образ някак естествено се вписа и първата ѝ книга „Столетниците“, която се появи през 2020 г. като продължение на едноименния телевизионен проект. През 2024 г. обаче на..

публикувано на 14.03.25 в 15:00

Изчезващите занаяти - историята на един видински точилар

Точиларството е един от изчезващите занаяти в наши дни. Все още обаче има хора, които го крепят. В малката, но кокетна работилница на Цветомир Боянов до видинското кино, звучи приятен рок, а той приема поредната поръчка от един господин да наточи самоделен нож и моята за заточване и полиране на едно старо острие. Докато говорим, ръката му..

публикувано на 14.03.25 в 14:00