Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реплика на Букьовското съкровище вече е в Мизия за празника на града

Снимка: Община Мизия
С разнообразни прояви днес в Мизия ще бъде отбелязана тържествено 55-годишнината от обявяването на селището за град. Местната общност има и друг повод за гордост - 100-годишнината от откриването на тракийското съкровище от село Букьовци, днешна Мизия.


Антиките от сребро и злато отдавна са в Националния археологически музей в София, но за да бъде запазена историческата памет за миналото на този край, от днес в местния музей ще бъде изложена реплика на съкровището. Тя е поръчана и изработена по повод двете годишнини и ще бъде част от музейните експозиции.


Историята на тракийското племе трибали е оставила ярка следа в миналото на Врачанско. 


"Трибалите са тракийско племе, което през желязната епоха е населявало земите на днешна Северозападна България и част от Източна Сърбия - между Стара планина и реките Морава и Искър. Те са известни като най-войнственото тракийско племе, буйни, любители на виното", разказва врачанският археолог Александра Петрова.


В думите ѝ се крие и обяснението защо в района има толкова много тракийски съкровища. До тези от Могиланската могила във Враца, от селата Рогозен и Галиче, се нарежда и Букьовското.


Съкровището се отличава с това, че редом със съдовете в него присъства и накит, състоящ се от красиви фибули с животинска форма и плетен сребърен кордон, уточнява археологът.


"Букьовското съкровище е паметник на тракийската торевтика – художествената обработка на метал, в която траките са били специалисти. Букьовското съкровище става известно на света през 1925 г. Тази година се навършват 100 години от намирането на първия дял. Намира го Александър Йончев, жител на село Букьовци, докато обработва земята на лозето си. Вторият дял е намерен 10 години по-късно от същия Александър Йончев, докато строи колиба на лозето си.


Предполага се, че съкровището, съставено от няколко съда и богат накит за украса на гърдите, не е запазено цялото, тъй като просто е загубено. Вероятно част от съдовете са продадени, но е предадено в тогавашния народен музей (сега наследен от НАИМ при БАН) и там е мястото, където е експонирано оригиналното Букьовско съкровище. Сега в РИМ - Враца, зала "Врачански съкровища", е експонирано копието."


Петрова отбелязва още, че съкровището не е запазено цяло, защото вероятно е било разпиляно.


"Това са колекции, които се предполага, че са трезонирани в земята във връзка с военна опасност."


Това са сервизи за ритуални церемонии за възлияние на вино, не са трапезни сервизи, пояснява още врачанският археолог.


Накитът и четири от най-впечатляващите кани, чаши и фиали вече са част от постоянните експозиции на музея в Мизия. Репликата на Букьовското съкровище е майсторски изработена по поръчка на местната управа по повод 55-ата годишнина, откакто Мизия е град, и един век от откриването на съкровището.


"Пореден хубав повод първо да се почете културно-историческото наследство дори в един малък град, където учениците, жителите, децата трябва да се свързват с корените си. Самата аз имам корени оттам и винаги с мило чувство се връщам към този край от България, където съхраняваме толкова много съкровища", коментира пред БНР Александра Петрова.


Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работиха: Яна Боянова, Полина Тодорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Увеличава се броят на кражбите във Врачанско

През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..

публикувано на 13.02.25 в 12:30

Курс по медитацията ще се проведе във Видин

Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..

публикувано на 13.02.25 в 12:00

Шофьор блъсна 15-годишно момче в село Остров и избяга

Лек автомобил е ударил 15-годишно момче във врачанското село Остров , след което шофьорът е избягал. Инцидентът е станал вчера, 12 февруари, около 19:00 часа. Пострадалото дете е откарано в болницата във Враца.  Шофьорът е 45-годишен мъж, неправоспособен водач, съобщават от полицията. Автомобилът, който е без регистрационни табели, е намерен в частен..

публикувано на 13.02.25 в 11:05

Ремонтни дейности затрудняват движението между Монтана и Враца

Стесняване на изпреварващата лента ще има днес до 17:00 часа в участък от път Е-79 Монтана – Враца, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Причината е подмяна на ограничителни системи​.  Движението се регулира с пътни знаци и сигналисти, посочват от АПИ.

публикувано на 13.02.25 в 10:48

Пиесата "Бог високо" препълни залата на читалището в Кула

Актьорите от видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" Кирил Кирилов, Красимир Рангелов, Калина Савова, Ивайло Симеонов, Ирина Флорова-Капелова, Симеон Георгиев, Николай Янев и Петьо Цеков изиграха пиесата  "Бог високо"   на професор Кирил Топалов  на малка сцена в Кула .  Представлението не е играно на друго място освен във Видин,..

публикувано на 13.02.25 в 10:10
Снимката е илюстративна.

Пътищата в Монтанско са почистени от снега

Малко над два сантиметра снежна покривка изкара машините по пътищата в Монтанско . През нощта в региона са работили 33 машини Пътищата от републиканската пътна мрежа в област Монтана са почистени и опесъчени. През нощта са работили 33 машини, съобщиха от Областно пътно управление. Рано тази сутрин и имало закъсали тирове между селата Смоляновци и..

публикувано на 13.02.25 в 09:31

Снимката на 12 февруари 2025 година

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин награди ученици, участвали в състезания по повод патронния празник на гимназията. Тържествената церемония се състоя в Културен център "Жул Паскин" в града.  Гимназията отбелязва патронен празник на 16 февруари. Това е денят, в който великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх..

публикувано на 12.02.25 в 18:10