От днес стартира едноседмична специализирана полицейска операция, по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите. Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ.
Във връзка с усложнената зимната обстановка и снеговалежите в страната, премиерът Росен Желязков разпореди на областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места. Министър-председателят изиска също така 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка, както и стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се гарантира навременната реакция на държавата и да се обезпечи движението по пътищата при зимни условия. По-рано днес, премиерът Росен Желязков разпореди на министъра на вътрешните работи Даниел Митов провеждането на активни проверки за спазване на Закона за движение по пътищата. Особено внимание е насочено към тежкотоварните автомобили с износени гуми, които затрудняват трафика и създават реални предпоставки за пътно-транспортни произшествия. Проверките на „Пътна полиция“ се извършват на територията на цялата страна. Продължава почистването на републиканската пътна мрежа за осигуряване на безопасно пътуване на шофьорите при зимни условия, съобщават от пътната агенция. В момента сняг вали в цяла Северозападна България.
Непочистени пътища доведоха до две катастрофи, които днес блокираха пътя от Северозапада към София. Трасето през мездренското село Крета, което е предпочитано от леки автомобили, остана непроходимо за часове.
Снегът затрудни движението във Врачанско. Въпреки предупрежденията на синоптиците за очаквани снеговалежи, зимата отново изненада пътно-поддържащите фирми във Враца и региона.
Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана.
Четирима от пострадалите в катастрофата край Дунавци остават във видинската болница. След край Видин в събота, при която загинаха четирима души, а седем бяха ранени, четирима от пострадалите все още са във видинската болница. Състоянието им е стабилно, казаха от лечебното заведение. Инцидентът стана на международния път Е-79, до разклона за град Дунавци. Под ръководството на Окръжна прокуратура – Видин се води разследване на катастрофата. Взети са кръвни проби за извършване на химически изследвания за употреба на алкохол и наркотични вещества. Назначена е автотехническа експертиза, съобщават от Апелативна прокуратура.
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха първия бойкот и обявиха втори - на 20 февруари. Успех, изразяващ се в близо 30% спад на оборота на веригите или 8 милиона лева за деня на бойкота и 50 процента отстъпка в цените на редица стоки в хипермаркетите, отчетоха организаторите.
Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. През януари на тази година няма регистрирано умишлено убийство. Общо 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г., с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 са разкрити, уточняват от пресслужбата на полицията в Монтана.
Престъпленията против собствеността остават структуроопределящи за област Враца. Това се посочва в доклада за дейността на областната дирекция на МВР през миналата година. Регистрираните са 441, което е с над 9 на сто по-малко отколкото през 2023-а. 199 от тях са разкрити. От ОД на МВР във Враца уточняват, че през миналата година са регистрирани близо 1 700 заявителски материали.
Бюст-паметник на Апостола на свободата предстои да бъде официално открит и осветен на централния площад "Свобода“ в Лом. Това ще се случи на 18 февруари, когато се навършват 152 години от гибелта на Васил Левски. Церемонията по освещаването на мемориала и поднасяне на венци и цветя в памет на Васил Левски е от 11:00 ч., информират от местната общинска управа. Един час по-рано, от 10:00 ч., в Катедралния храм "Успение Богородично“ ще бъде отслужен молебен за Апостола на свободата, се казва още в съобщението.
С множество прояви в Монтана отбелязват 152 години от гибелта на Васил Левски.
Изборите за кметове на две села във Врачанско, проведени в неделния ден /16.02/ приключиха, като избраха един от кандидатите за свободното място, а другият ще бъде определен след седмица на балотаж. В оряховското село Лесковец избирателите предпочетоха номинираната от БСП Антоанета Цветкова, която събра одобрението на 190 свои съселяни. За кандидата на ГЕРБ Йордан Маринов в края на изборния ден бяха преброени 130 бюлетини.
Увеличава се популацията на хищниците в Монтанско. Освен лисици и чакали има отстреляни и два вълка. „Единият е в Смоляновци, а другия е убит от ловците в Чипровци", съобщи Ася Тодорова, специалист „Ловно стопанство" в сдружение "Огоста" Монтана.
Държавен куклен театър – Видин отменя премиерата на спектакъла "Котаракът в чизми", планирана за 18 февруари (вторник) от 18:00 часа, съобщават от културната институция, като посочват, че това се налага поради независещи от тях причини. Новата дата и час на представлението са 22 февруари (събота) от 11:00 часа.
Полицията задържа трима души за взломна кражба на пари от детска градина в Мизия . Престъплението е извършено на 18 февруари. Извършителите са проникнали с взлом в сграда на детска градина в града, откъдето са откраднали 500 лева. Задържаните за престъплението са от Мизия, съобщиха от полицията.
Всички пътища в община Белоградчик са проходими при зимни условия . Улиците в града са почистени от екипите, които работят денонощно. Снежната покривка на места достига около 10 см. Особено внимание е обърнато на заледените участъци, както и на всички наклони в града, които са осолени, за да се предотвратят инциденти, съобщават от общинската..
Трима жители на Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти. 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата...
Община Враца е изпълнявала проекти за над 120 милиона лева през изминалата година. Т очната сума на усвоени национални или европейски средства, е в размер на 121 656 472 лева. Към настоящия момент в местната управа подготвят нови 13 проекти, чиято обща стойност надхвърля 60 милиона лева, а предстои и подписването на договор за още една разработка,..
Безработните в общините Враца и Криводол са се увеличили със 120 мъже и жени през януари в сравнение с последния месец на 2024 година. В същото време в сравнение с първия месец на годината от бюрото по труда отчитат спад с 340 души. На 31 януари армията на безработните лица в двете общини е наброявала 1 493-има. От тях 1 103-има са от града под..
Със заупокойна литургия, тържествена церемония и рецитал във Видин бе почетена 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски . Както всяка година на 19 февруари, и днес паметникът на Левски бе отрупан с венци и цветя от представители на държавни, обществени и културни институции, на политически партии, училища и детски градини, читалища, пенсионерски..
От Окръжната прокуратура във Видин потвърдиха за задържането на заместник-кмета по строителство Найден Йонов и допълниха, че подробности ще бъдат оповестени утре. Преди дни от Общината съобщиха, че във връзка с разследване по досъдебно производство срещу длъжностно лице по преписка на Окръжна прокуратура – Видин, Комисията за противодействие на..