Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна.

"В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда.

Съдът е непременно условие за изява на справедливостта, на правдата. Съдът съществува толкова, колкото съществува човешкият род, защото във всеки конфликт има истина и има лъжа, и за да се яви истината и изобличи лъжата, хората привличат някакви посредници. Разбира се, в много случаи конфликтите, било то на личностно или на семейно ниво, в някакъв затворен кръг, се решават без всякакво посредничество, но понякога сблъсъкът на интереси бива дотолкова значителен, дотолкова силно влияе на тези, които участват в конфликта и даже на тези, които са вън от всякакъв конфликт, че става ясно: за неговото разрешаване се изисква външна намеса. Такава външна намеса е съдът.

Отивайки на съд, хората предават своя проблем, своя конфликт, сблъсъка на своите и чуждите интереси на трета сила, предполагайки, че съдията е безпристрастен, че той е способен обективно да разгледа конфликта и да произнесе това решение, което ще помогне да се утвърди истината и разруши лъжата. Съдът има напълно различен потенциал на влияние върху живота на обществото, защото съдът – това е светско учреждение, способно да утвърждава Божията правда. В крайна сметка какво представляват истината и лъжата в човешките дела? Това са праведност и греховност, и този, който е прав, защитава ценностите, заложени в неговото нравствено чувство, а нравственото чувство има за свой източник Самия Бог.

Нравствеността няма друг източник, освен Бога. Всички опити на хората, отказали се от Бога, да обяснят нравствеността, изхождайки от някакви социални, обществени, културни предпоставки, лесно се опровергават. Няма по-убедително доказателство за Божието битие от присъствието на нравственото начало в човешкия живот. Ето защо великият учен Имануил Кант казвал, че най-голямото доказателство за съществуването на Бога – това е звездното небе и нравственият закон в сърцето.

За това ни се дарува и постът – време за покаяние и молитва, защото без молитва не може да има и покаяние. А чрез покаяние и молитва ние можем да получим Божията милост и да се променим, т. е. да принесем истинско покаяние. Господ да ни помогне да се укрепим с тези мисли, с които се сподобихме чрез евангелското четиво, чрез молитвите, чрез Божествената служба, и, запазвайки тези мисли, без да ги разпиляваме, достойно да встъпим в попрището на Великия пост. Амин."

Патриарх Кирил

В рубриката "Съвременна Библия" – казват, че когато Ян Хус бил вързан на кладата дървата не горели добре, защото били сурови. Тогава една стара жена пристъпила и хвърлила сухи съчки, за да разгори огъня. Ян Хус я погледнал и извикал: "О, sancta simplicitas!" (О, свещена простота!) Той хранил хиляди хора като тази жена, но в нея мъченикът видял образа на човешкия ни род –типичният образ на човека, разпъващ своя любящ Спасител. Има много типични настройки в живота на човешкия ни род. Да останем в тях би било пагубно за живота на душите ни! Христос е тук, за да ни изведе от тяхното робство!

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05