Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Георгиев: Преходът от живота в Париж към този във Видин

| Интервю
Снимка: колаж на РАДИО ВИДИН



Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин, брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало.

През 2015 година Влади и неговата тогавашна приятелка вземат решение да се преместят в Париж. Докато се устрои и стане легален жител там, Влади започва да танцува на улицата, като част от група улични артисти от цял свят, които демонстрират талантите си на минувачите. Късметът му е, че успява да се запознае с група танцьори от Алжир, които вече са завоювали едно от най-емблематичните места за улични изпълнители - най-известният булевард в Париж, "Шан-з-Елизе". Влади споделя, че тези места са строго определени и не могат да се заемат от произволни артисти, така че е имал късмет да се озове на толкова натоварено място, с хиляди минувачи, минаващи всеки ден. Това му донесло не само голямо удоволствие, но и доста добри доходи. 



По-късно Влади започва да работи като преподавател по хип-хоп танци в няколко училища в Париж, което му носи истинска удовлетвореност, тъй като е свързано с неговата страст. Въпреки това, не всичко е било лесно. Той признава, че дисциплината и възпитанието на учениците понякога създавали трудности, но той знаел, че трябва да бъде строг, иначе "ще ти се качат на главата".



След това започва работа като сервитьор в ресторант в Musée d'Orsay- една от най-значимите културни институции във Франция. Бивша железопътна гара, която през 1986 година е открита като музей, "Орсе" притежава една от най-богатите колекции на импресионистично изкуство в света. Музеят се намира на левия бряг на река Сена и ежегодно привлича милиони посетители. Понякога Влади дава и допълнителни смени като хост, който посреща клиентите и ги настанява. 



Но след всичко това, той взема важно решение - да се върне в родния Видин, въпреки всичките години, прекарани в Париж. 

"Липсата на семейството и приятелите беше една от причините да се върна. Вече започнах да не се чувствам добре там, психически, имах нужда просто да се прибера в България. Последните няколко години имах възможността да се прибирам лятото, дори и за Коледа, също се прибирах благодарение на хората, за които работех там, те ми позволяваха да се прибирам по празниците също, заради семейството, защото по принцип, по празниците във Франция е почти невъзможно да си вземеш отпуск, защото тогава е най-заето."

След завръщането си във Видин, Влади е оптимист и смята, че всичко ще потръгне лесно и бързо, но това не се оказва точно така. 

"В началото си мислех, че всичко ще тръгне по "мед и масло", както се казва, но трябваше ми доста време, за да отвикна от начина ми на живот, който имах там, в сравнение с това, което е тук в момента. Трябваше ми доста време, за да се адаптирам и не знам, понякога си мисля, че някои неща ме дърпат натам, не мога все още да се отърся. Самият начин на живот, хората, начинът им на мислене, отношението също. Много затворено общество. Хората тук просто нямат възможността да видят различни култури, да се сблъскат с тях. Това, което виждаме по телевизията, е едно, но да се сблъскаш с него е коренно различно."

Когато говорим за Влади и неговия живот в Париж, ми се струва важно да споделя, че този период му е дал не само професионални възможности, но и емоционално обогатяване. Интересно е да научим какво той самият смята, че му е дала френската столица, което тук, в родния град, трудно би могъл да намери. 

"Научи ме да бъда по-позитивен човек, по-отворен, по-широко скроен към света, към това, което идва срещу теб, да не гледаш винаги черногледо на това, което се случва, защото това са временни периоди, които му се случват на всеки един от нас, но каквото и да се случи, знаеш, че винаги може да предстои нещо добро. Но аз се опитвам да игнорирам самата ситуация, обстановката, хората, опитвам се това нещо да не го приемам - тази енергия, не искам това да ме обсебва, да ме погълне изцяло, защото ако го позволиш... не казвам, че няма излизане, но няма да е хубаво за самия теб, като човек, като личност."

Влади е научил безброй уроци, които му помагат да бъде по-позитивен, широкоскроен и отворен към света човек. Работата му в престижния ресторант в Париж му е дала не само ценен професионален опит, но и незабравими спомени, които със сигурност си припомня с усмивка днес. Той е имал възможността да се изявява на едни от най-емблематичните места на френската столица, показвайки таланта си пред хиляди туристи. Един живот, изпълнен с безброй възможности за реализация в различни сфери и срещи с хора от всякакви култури. И въпреки това, той се връща обратно към корените си, към родния Северозапад.

Няма съмнение, че тези години, прекарани в Париж, са му донесли много, но също така нека не забравяме, че животът му в чужбина също е бил пълен с трудности и е изисквал смелост и адаптация. Мечтата на Влади да се завърне тук, в родния Видин, е доказателство за неговата сила и желание да предаде част от това, което е научил, на мястото, което му е дало начало. Нашият Северозапад има нужда от хора като него - с амбиция, визия и страст. Надявам се, искрено, че Влади няма да се откаже и ще продължи да преследва мечтите си тук, въпреки трудностите, които неминуемо ще срещне. Защото той е истински пример за това как човек може да преодолее всяко препятствие, стига да има вяра в себе си и в бъдещето.

Повече чуйте в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05