Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Субсидията за аптеките ще реши ли проблема с достъпа до лекарства

Снимка: Радио ВИДИН

Проблемът с ограничения достъп до лекарства в много населени места на територията на страната не е от сега. Влязлата в сила през 2024 "Методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК/РЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на работа" е предлаганото решение. Субсидия в момента получават около 190 аптеки от около 3200 в страната. 

"Тази субсидия всъщност не осигурява достъп до лекарства на места, където няма открита аптека... Големият проблем с достъпа до лекарства у нас е голямата разпокъсаност и липсата на аптеки в много голяма част от населените места. Причината, разбира се, е абсолютно пазарна, тъй като собствениците на аптеки не откриват аптеки там, където няма достатъчно клиенти за такъв вид продукти и това означава, че голяма част от населените места в България, които са слабо населени, с малко население всъщност нямат лесен достъп до лекарства", каза Петя Георгиева- старши икономист в Института за пазарна икономика.

За да се разшири аптечната мрежа, е необходимо процедурата и регулациите за откриване на аптека да бъдат максимално улеснени.

Идеи в тази посока могат да се вземат и от опитите на хората и местната власт в отделни общини да облекчат проблема. Предложенията, които биха могли да дадат положителен ефект, са следните: Да се разреши онлайн търговията с лекарства; Аптеките да могат да отварят филиали, ръководени от помощник-фармацевт, свободен да продава лекарства с рецепта; Отпадане на изискването за минимална площ на приемното помещение; Отпадане на ограничението едно лице да може да отвори най-много четири аптеки; Създаване на законова рамка за отваряне на мобилни аптеки; Отпадане на таксата за молба за откриване на аптека от 5000 лв.

В община Макреш от години няма аптека. В началото на демокрацията работели аптеки в Макреш и в село Раковица. След това поради промяна в нормативната уредба и липсата на интерес от магистър фармацевти да открият аптека, ги превърнахме в дрогерии, обясни кметът на община Макреш Митко Антов:

"Работиха известно време като дрогерии. След това регистрирахме една фирма към "Здраве-97" ЕООД към Общината, която тези дрогерии бяха към нея. И поради други ограничения в законодателството не можехме да упражняваме вече тази дейност и те преминаха в частни ръце, както се казва. Работиха още няколко години и поради малките обороти ги закриха собствениците им."

Помещенията на бившите две аптеки, с които разполага Общината вече не отговарят и на изискванията на законодателството. Така населените места остават без аптеки. В момента населението на община Макреш се снабдява по различни начини- чрез роднини, близки и познати, които пътуват до областния град ги снабдяват с лекарства. Възможните варианти, предлагани от ИПИ, могат да се приложат след сериозни промени в законодателството.

"Това би подобрило снабдяването на населението с тези лекарствени средства и дори бихме съдействали каквото може от наша страна. Примерно, дори сме готови да предоставим помещенията без наем, да кажем или примерно, при онлайн доставките и т.н. да съдействаме със самите поръчки", допълни Митко Антов.

Мобилна аптека идва в събота в Макреш. Ако се налага спешно да си купят лекарства, хората ходят до Димово или Видин. Съзнават, че са останали малко хора и че отварянето на аптека може да не е изгодно:

"Хора си има. Търчат по Видин. Що да търчат по Видин, като тука може да се отвори една аптека... Идва у събота някъв бус. Некой път към 8:00, някой път към 9:00 летно време и оттам си купуваме и лекарствата... Купуваме си лекарства от аптеката. Аптеката идва всяка събота, в 8:10 е тука... Ако ти се наложи нещо през седмицата кво правиш? Тръгваш за Видин или търсиш некой, който ходи да ти купи... Няма да има смисъл от тоя, който седи тука. Кой ще му плаща заплата? Но е имало, имаше некога, ама я затвориха, то няма хора..."

Субсидията за аптеките засяга и отварянето на денонощна аптека, коментира Николай Тодоров- председател на фармацевтична колегия във Видин.

"Последните разсъждения са в посока, специално на фармацевтичния съюз, са в посока на отваряне на една аптека в община. Някъде по-централно, която да работи и през нощта. Поне една. Не е казано, че във всяко малко село трябва да има нощна аптека", каза Николай Тодоров.

Откриването на аптеки в труднодостъпни общини, също е покрито от методологията, финансирана от Здравната каса, допълни Николай Тодоров:

"Имаме работещи за краткия период на съществуване на тази методология имаме много добри резултати... Ние вече работим по тази методология. Ние работим в Белоградчик, в Брегово, в Кула, работим в няколко общини, които работят по методологията, финансират се и имат много добър резултат."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21

Успя ли бойкотът на хранителните вериги?

Държавата ще се намеси в пазарната икономика и ще определя минималните и максимални надценки между фермери, изкупвачи и търговски вериги, като тепърва ще се фиксират надценки от 10 до 20% за 22 хранителни продукта. Това стана ясно от заявка за Законопроект на аграрното ведомство. Наред с това правителството ще се опита да въведе задължителни..

публикувано на 19.03.25 в 10:45

"Синя България": Само обединена десница може да оттласне българската политика от дъното

Преформатирането на състава на Народното събрание разтърси за пореден път политическия живот у нас. Доверието в изборния процес и в политическата класа в България удари дъното. Това коментира във Видин д-р Петър Москов , лидер на партия "КОД" и представител на коалиция "Синя България":  "Ако до този момент в българското общество имаше абсолютната..

публикувано на 18.03.25 в 13:57

Андрей Вълчев: Решенията на КС и ЦИК по никакъв начин не повишиха доверието в изборния процес

Близо пет месеца след парламентарните избори, Народното събрание увеличи броя на партиите в състава си . "Величие" влиза в 51-ия парламент с 10 депутати, реши Централната избирателна комисия (ЦИК) след постановление на Конституционния съд, което променя резултатите от изборите за Народно събрание проведени на 27 октомври 2024 г. Парламента напускат..

публикувано на 18.03.25 в 12:28

Промяната на потребителското поведение- гаранция за повече и по-достъпни блага

Потребителите трябва да бъдат уверени и подкрепени в своята централна роля за нужните още днес промени, които да гарантират наличието на достатъчно и достъпни за всички ресурси в утрешния ден. Необходима е фундаментална трансформация в начина, по който произвеждаме, разпространяваме и консумираме храна. Това заяви Габриела Руменова от платформата..

публикувано на 17.03.25 в 13:54
Ивайло Иванов, кмет на с. Долна Вереница

Кметът на Долна Вереница: Болно ми е, че се изгуби връзката със селото

Долна Вереница е малко, живописно село, едно от близките до Монтана, само на около 7 км. Това, че е близо до града, е и причината много млади семейства да си закупуват къщи и да избират спокойствието на селския живот, пред шума на града, дори към момента, броят на местните е по-малък, за сметка на придошлите в последните години. Животът в Долна..

публикувано на 14.03.25 в 12:04
Павел Петков

Павел Петков: Нужни са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките

Необходими са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките при преброяването на резултатите. Това коментира Павел Петков, бивш председател на Районната избирателна комисия във Видин по   повод делото в Конституционния съд за законността на изборите за 51-во Народно събрание. Павел Петков обясни и възможните причини за..

публикувано на 13.03.25 в 15:10