Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школа по керамика отваря врати във Видин (снимки+видео)

8
Нонка Матеева, ръководител на школата
Снимка: Радио ВИДИН

Школа по керамика започва работа към видинското читалище "Цвят". В нея деца и възрастни ще могат да се докоснат до магията на грънчарството и да усвоят тънкостите на този древен занаят. Ръководител на школата е Нонка Матеева, майстор грънчар с дългогодишен опит. Първите си стъпки в грънчарството прави още като ученичка в керамичното училище в София, а по-късно работи с майстор Цветко Денчев от Арчар и заедно правят изложби. В продължение на четири години преподава грънчарство в детски градини във Видин. Сега желанието ѝ е да работи с ученици и възрастни, които имат интерес към глината и превръщането ѝ в изкуство. 

"Тези курсове са за деца от 5-и до 8-и клас, защото се оказва, че вече големите имат много занимания, много уроци. Това всъщност обхваща основното училище, от 5-и до 8-и клас, както и за възрастни. За възрастните границата е от 20, да речем, до 65-70 години. Който има свободно време и обича да се занимава с такива неща, може да посещава курсовете два пъти седмично по два часа, като графикът ще се направи след като вече се запишат достатъчно хора, за да ги разпределим, защото например при възрастните е добре една група да бъде най-много от 4-5 човека, докато при децата може да са 5-6, защото на тях ще се дават малко по-различни работи да работят, а вече по-големите може да работят на грънчарско колело. Ако искат може да формуват, ръчно формуване, без грънчарско колело, просто правят нещата чрез навиване, с разточване с точилка, след това се изрязва продуктът, който искат. Така че това са двете основни практики." 

Школата ще работи в ателието по рисуване и керамика на читалището. Необходимото оборудване за работа с глина вече е доставено, обясни Нонка Матеева. 

"Разполагаме с грънчарско колело, крачно и електрическо, има маси, има вода, има глина, инструменти също са купени и са в наличност и бои, и ангоби също има. Това е най-важното."

Казват, че грънчарството помага на ума и тялото да работят в синхрон. Първо си представяш формата, създадена от ума, а след това я извайваш. Ако искате да проверите дали е така и не се притеснявате да изцапате ръцете с с глина, грънчарското колело ще се завърти на 17 март във видинското читалище.


Видео:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападни приключения със "Северозападни разкази"

Северозападна България е място, в което дори възрастните трудно се справят понякога. Всъщност често, а някои така и не успяват. Труден терен, тежки условия, страховити обитатели… А сега си представете какво е да си дете в това безмилостно място! През 90-те, за да е по-забавно! Да се налага тогава и там, в най-бедното време, на най-бедното място, да..

публикувано на 21.03.25 в 16:55

Резбата върху кост- красота и изящество

Пенчо Костов е майстор резбар и е член на Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти-Враца. Живее в София, но произхода му е от белоградчишко. Баща му е от село Вещица, а майка му- от Салаш. Той прави резбите и миниатюрите си върху рога от елен и сръндак. Експонатите, изработени от кост и рог от Пенчо Костов представляват ловни сцени и..

публикувано на 21.03.25 в 16:50

Гомотарските гъски Видо, Кула и Гъмза, кучето Гошко и петелът Джизъса

На брега на Дунав, до село Гомотарци, семейството на Ивайло и Деси Пенчеви се радват на прекрасна природа и феноменална гледка към невероятната и величествена река. Обикновено човек, за да не е самотен, си взема домашен любимец. И Деси и Иво имат, и то не един. И освен кучето Гошо, останалите любимци  са малко по-различни от стандартните-..

публикувано на 21.03.25 в 15:40

Село Шипот- паметници на партизани, тишина и безлюдни къщи

Обезлюдяването на обширни райони е един от най-тежките проблеми на България. Факт е, че именно той се превръща в катализатор на миграция както към големите градове, така и към страните от Европа. Днес отново търсим мнения за причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на едно село от този регион.  В..

обновено на 21.03.25 в 15:15

Социални работници в Кула: Работим на терен, опитваме се да сме в помощ на хората

В Дирекция "Социално подпомагане"  - Кула избраха "Социален работник на годината" и така  отбелязаха професионалния си празник - Световния ден на социалния работник, който честваме през третия вторник на март.  Служителите от дирекцията отличиха Биляна Данкова , началник отдел „Социална закрила“. Признанието носи и още по-голяма отговорност, каза..

публикувано на 21.03.25 в 15:01

Отбелязваме Световния ден на хората със синдром на Даун

На 21 март отбелязваме Световния ден на хората със синдром на Даун . Датата не е избрана случайно, тъй като Синдромът на Даун се причинява от тризомия на 21вата хромозома, тоест наличие на три копия на тази хромозома, вместо на две. Хората с този синдром често са наричани "слънчеви“ , заради обичливия нрав. С какво се характеризира това..

публикувано на 21.03.25 в 13:27

Отбелязваме Световния ден на кукления театър

В Световния ден на кукления театър  си говорим за това прекрасно изкуство, което пренася зрителя в свят на магия и въображение. С всяко движение на куклите и всяка реплика на актьора оживяват героите, които разказват истории, пълни с вълшебство и емоция. Този театър не се нуждае от огромни декори или сложни технологии, а от умението да..

публикувано на 21.03.25 в 10:06