Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

10
Снимка: Личен архив на Денис Алиев


Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол. 

Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно попада на снимка, на която е показана рисунка със сол. Техниката го впечатлява изключително много и скоро след това прави първите си опити в соленото изкуство. Любопитен факт е, че още веднага нещата се получават и той усеща, че иска да се занимава с тази техника и в бъдеще. Само сол обаче не е достатъчна, необходимо е човек да притежава търпение и талант, за да може правилно да пресъздаде пропорциите на лицето, като не пропуска нито един от малките детайли.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Предимно портрети рисувам, защото от много малък ми харесва да пресъздавам лицата на хората, емоциите и някак си там съм усетил, че ми е силата и това, което искам да правя. Има моменти, когато избирам хора, които по някакъв начин са ме докоснали - дали с музика, дали с филм, дали с отношение, дали с жест. Друг път пък избирам от самата снимка, защото има много интересни снимки, които са много добре заснети, има много хубава светлосянка и това ме провокира да искам да го пресъздам. Хубавото е, че с времето успях да направя така, че човек да може да си поръча солен портрет, аз да го запазя, да го сложа в рамка, за да може човек да го закачи на стената и да си има уникален солен портрет."

За да запази картините си, Денис Алиев прилага специална техника, в която използва авто лак. Първите картини, съхранени по този начин, са създадени преди 8-9 години. 

Портретите, които талантливият художник рисува, обикновено са с размери 30 на 40 см. Най-големият му "солен" портрет е 4 на 4 метра. Рисува го в парка в Долни Дъбник. По-трудно се рисуват малките, обясни творецът.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
Снимка: Личен архив на Денис Алиев

"Трудно е, защото със самата сол се рисува много трудно и много пипкаво. Самата сол е много жива, много шава и много трудно в малки пространства се правят детайли. Докато в по-голямоно пространство имаш повече свобода на работа."

Денис е рисувал портрети на Христо Ботев, Васил Левски, цар Фердинанд и куп други исторически личности. Герои на нашето време също са вдъхновявали "соления" артист. Сред тях са Доналд Тръмп и Владимир Путин. Актьорът Жан Клод ван Дам толкова много харесал соления си портрет, че го публикувал на своята интернет страница. 

Друг любопитен момент е, че талантливият художник не се ограничава, а непрекъснато открива нови материали и техники, като рисуване с чук върху стъкло например.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
 В началото на неговия път в изкуството обаче е музиката. Правил е рап бийтове за Спенс и NDOE, с Радослав Гергов пък създават песента "Заслушай се", която е в подкрепа на глухото общество у нас.

"Музиката има все по-малко място в работата ми, защото много повече започнах да се занимавам  със соленето изкуство и с времето искам да показвам на хората различни нови методи за рисуване. Рисувал съм с дрехи, с шоколад върху филия, като в последно време започнах да правя и портрети от стъкло. Портретите се рисуват с чук. Взимам едно стъкло, което е триплекс, не е обикновено стъкло, за да може, когато удрям с чука, според счупванията на стъклото аз започвам да изграждам образ. Получава се много впечатляващо, много интересно като изкуство и като начин да покажеш на хората нещо различно."



Денис Алиев казва, че изкуството е като движеща сила. На него е разчитал и му е помагало да преодолее трудните житейски ситуации, зарежда го с нова енергия.
Снимка: Личен архив на Денис Алиев
Снимка: Личен архив на Денис Алиев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 4 май 2025 година

„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..

публикувано на 04.05.25 в 14:48

С молитва да се подготвяме за молитва

В  Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на  светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..

публикувано на 04.05.25 в 08:00

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30

СУ "Цар Симеон Велики" във Видин откри дарителска кампания за книги

Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..

публикувано на 02.05.25 в 16:10

Сезонът на кърлежите започна - как да се пазим

С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..

публикувано на 02.05.25 в 15:48