Масови протести с лозунга „Никога повече Фухимори” белязаха и тазгодишните избори за президент в Перу. Дъщерята на етническия японец Фухимори - Кейко, лидер на дясноцентристката „Народна сила”, е една от двамата кандидати за президентското кресло на предстоящия на 5 юни, втори тур на изборите в Перу. Другият кандидат е десният Педро Пабло Кучински - син на немски лекар, дошъл в Латинска Америка да се бори с жълтата треска, и френска учителка. Той се ползва с подкрепата на интелигенцията, но в провинцията е наричан „гринго” (т.е. чужденец)
Какви са очакванията от втория тур и за бъдещето на Перу след изборите начело с Кейко Фухимори или Педро Пабло Кучински? С този въпрос Миглена Иванова се обърна към перуанския университетски преподавател историка Хуан Луис Оррего:
През последните години някак свикнахме да си играем с бъдещето на страната. Утре предстоят избори за президент, за които ми е трудно да предвидя как ще се развият. Социолозите също са разделени в прогнозите си толкова, колкото и перуанското общество. Само до преди седмица преднината беше за Кейко Фухимори, но сега води Педро Пабло Кучински. В крайна сметка избирателят ще има крайната дума за това кой ще управлява. По един от основните за кампанията въпроси - икономиката и двамата кандидати не предлагат нищо ново, освен познатия досега модел на икономическа свобода и подкрепа за инвеститорите.
Хората обаче се вълнуват най-вече от това каква политика ще води страната и как ще се гарантира сигурността им. Кандидатите сами по себе си са интересни личности. Педро Пабло Кучински винаги се е придържал към демократичните принципи и е работил за демократични правителства.
Кейко Фухимори обаче изглежда не е скъсала с миналото. Оставя впечатлението, че тя продължава да носи идеите на управлението на нейния баща през 90-те години, които нанесоха сериозни щети на страната - авторитаризъм, корупция и разграбване на икономиката. Тревога сред избирателите предизвика и фактът, че кампанията на Кейко Фухимори се подкрепяше от групи и хора, свързани с нелегалната икономика и други престъпни сфери.
Вече се прокрадват опасения, че ако Фухимори спечели изборите, то Перу ще стане несигурна държава. И причината за това ще са компромисите, които тя ще трябва да прави към кръговете, подкрепилия на изборите и свързани с управлението на баща й.
Мнозина приписват „перуанското чудо“ - икономическия подем на страната, именно на правителството на Алберто Фухимори, но това не е така, категоричен е ученият:
Фухимори установи либерален икономически модел, който обаче бе обременен от корупция. Отприщването на икономиката по онова време предизвика серия от негативни последици и доведе до клиентелизъм и силни корупционни практики. Правителствата, дошли на власт след 2000 година, трябваше да коригират проблемите, наследени от кабинета „Фухимори“. В действителност разцветът на Перу от 2002 - 2003 година се дължеше на продажбата на суровини. Днес има рецесия, както у нас, така и в световен мащаб и е логично икономическия ръст на Перу да намалява. В момента той е 4 на сто и смятам, че това не е лошо ниво.
Перу е страна с проблеми - нарушаване на законите в икономиката, различията в обществото, неефективността на институциите. През последните 20 години обаче се промени, най-вече благодарение на икономическия разцвет. Съкратен бе процентът на бедността. Въпреки кризата или рецесията в световен мащаб, Перу отбелязва развитие. В момента сме на второ място в Латинска Америка с най-добри перспективи за растеж и тази година. Имаме резерви от 60 милиарда долара. Това, от което Перу се нуждае сега е повече демокрация, прозрачност, по-добро преразпределяне на богатството и, разбира се, повишаване на нивото на образованието, за да можем да си осигурим конкурентоспособност в бъдеще и предвид това, че през 2021 г. ще се навършат 200 години от нашата независимост.
По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР. "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..
Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...
Като фиаско определи проектобюджетът на служебното правителство депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Той обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил инвитро фонда с два милиона лева, които са отишли за Държавния фонд "Земеделие". Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците От..
Депутатите отхвърлиха предложението за промяна в работното си време. От ИТН бяха предложили в Правилника за организацията и дейността на НС да бъде записано, че пленарните заседания ще се провеждат следобед от 13.00 до 18.00 часа. Депутатът Тошко Йорданов каза: "Нашето Народно събрание не работи ефективно по графика, по който има...
Европейската комисия отпусна близо 4,1 млрд. евро за Украйна по първия стълб от механизма за страната. Така общата отпусната сума за правителството на страната по този механизъм става 16,1 млрд. евро. Съветът на ЕС одобри оценката на Комисията, според която Украйна е изпълнила задоволително деветте показателя за реформи, свързани с второто..
Възрастен мъж е пострадал, след като е бил затиснат от автомобил, съобщиха от полицията в Перник. Нелепият инцидент е станал вчера следобед. Паркиран лек автомобил, вероятно оставен от собственика му на свободна скорост без ръчна спирачка, тръгнал на заден ход и се ударил в друг паркиран автомобил, чийто 79-годишен собственик му правел ремонт...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..