Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пепка Бояджиева: Дарителството е проява на основополагащи ценности за всяко общество

"Дар и култури на дарителството за образование: теории, институции, личности" е мащабно изследване на повече от 500 страници с ръководител проф. Пепка Бояджиева. То се опитва да отговори на основния парадокс на дарителството у нас, каза тя в предаването "Хоризонт до обед". 

Ние се опитахме да разберем защо през Възраждането, защо в първите години на Третата българска държава, дарителството за образование специално е толкова разпространено и защо след 1944 година то някак си изчезва. Това, което се случва, е, че през 1948 година фоновете за образование за одържавени и след това вече самата комунистическа идеология вече не предполага акцент върху дарителството, доколкото държавата се оказва тази, която поема грижата за всички страни на социалния живот.

Бояджиева обясни откъде е дошъл подтикът за научния труд:

Импулсът идва от две страни. От една страна, дарителството за образование е важно за самото образование, защото добре знаем, че в съвременните условия образованието е много важно, втори, много скъпо, ако искаме да бъде качествено. И начинът да се осигурят средства за образование е в разнообразяване на източниците. Държавата е много важна, но тя не трябва да е сама. Тук трябва да бъдат и бизнесът, и частните компании, и индивидуалните хора, които да подпомагат развитието на образованието.

На второ място подтикът за това изследване е свързан с много по-широкото значение на дарителството, защото дарителството е не просто събиране на пари, то е проява на много важни, на основополагащи ценности за всяко общество.  Като например доверие, солидарност, грижа за другия. Това са ценности,  без които нито  едно общество не може да съществува и да просперира.

Дарителството може да се формира, смята Пепка Бояджиева:

Това, което показва и нашето изследване, е, че дарителството, склонността към филантропия е нещо, което може да се формира, и в това отношение изключително важна е ранната социализация, т.е. първите години, примерите, които подрастващите хора виждат около себе си. И в този смисъл хората, които по някакъв начин сами са били обект на дарителство, е много по-вероятно да проявят грижа към другия, в момент, в който се очаква от тях те да протегнат ръка.

Един конкретен пример за това, как човек, получил дарение, след това развива естествена склонност към филантропия, идва от Габрово. Според Йоана Йорданова, 15-годишната ученичка от Габрово, която пише роман за битката между доброто и злото, а талантът й е оценен от фондация „Комунитас” с изключителна стипендия за литература от националния конкурс „1000 стипендии”, филантропията е залегнала изначално в човещината С деветокласничката от Националната Априловска гимназия ни среща кореспондентката ни Велина Махлебашиева.

Магдалена Дулева -  която преди повече от 15 години тръгва от родния си град Кърджали, за да стане един от най-успешните специалисти по набиране на дарения във Великобритания, обяснява каква е ситуацията там:

Секторът в България без съмнение още е недоразвит, ако сравняваме със сектора във Великобритания. Там през последните 20 години се прави подобно проучване, което завършва с доклад, който целеше точно това - да направи препоръки, как да се стимулира даренителството. Британското правителство  предприе редица мерки. Примерно, 2005 - 2006 година колективно университетите приемаха дарения на стойност около 500 милиона паунда. Тази сума миналата година вече е 1 милиард.

Целта на даренията към сектора не е да изместят държавното финансиране, а по-скоро да позволят на университетите да инвестират допълнително, за да останат конкурентоспособни.

Във Великобритания говорим не само за култура на дарителство, но говорим и за култура на искане на дарения. Секторът е много по-професионален, все по-голямата част от университетите инвестират в своята способност да могат да набират средства.

Магдалена Дулева е един от експертите на Острова, които най-добре знаят тайната на това, как да набират дарения и спонсорство за образованието. В момента е Директор по развитието и връзките със завършилите студенти на Университета Нотингам Тренд, Великобритания, а в биографията й има успешни кампании по фондонабиране за University College Dublin (UCD) (Ирландия), Ротердамското училище по мениджмънт (Холандия), Американския университет в Кайро (Египет), Детската медицинска и изследователска фондация в Дъблин (Ирландия), Open University Business School (Великобритания). В Университетския колеж в Дъблин Магдалена Дулева ръководи няколко успешни кампании, включваща инициативи като новата сграда на научния център (част от най- голямата досега €300-милионна публично-частна инвестиционна програма за научното

образование в Ирландия).

Според проф. Пепка Бояджиева примерът от Великобритания показва, че фондонабирането трябва да е свързано и с бившите възпитаници на съответните учебни заведения, както и че трябва да се прави професионално. Към "културата да дадеш", трябва да добавим и "културата на това как да поискаш" и как след това да гарантираш, че с поисканите средства няма да бъде злоупотребено.

Фактът, че изследването е направено в рамките на проект към Фонда за научни изследвания, според проф.Бояджиева показва, че държавата има интерес да използва резултатите от това дълбочинно изследване за да усъвършенства политиките си по отношение на дарителството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
село Роза, община Тунджа

Започва работата по проекти от инициативата "С Тунджа в сърцето"

В 14 села на община Тунджа започва осъществяването на проекти по гражданската платформа „С Тунджа в сърцето“. Предстои кандидатстването и по втория етап на инициативата през юни.   За реализацията на проектите са заделени 30 хиляди лева от общинския бюджет, като разработките са в направления с  екологична и културна насоченост.  За първия етап са..

публикувано на 24.04.24 в 02:25
Британският премиер Риши Сунак.

Британският премиер пристига на посещение в Германия

Британският премиер Риши Сунак днес ще бъде на посещение в Германия. Той пристига в Берлин от Полша, където обеща още 500 милиона паунда военна помощ за Украйна и увеличаване на британските разходи за отбрана на 2,5% от БВП до 2030 година.  Риши Сунак и германският канцлер Олаф Шолц ще обсъдят по-тясното сътрудничество в областта на..

публикувано на 24.04.24 в 01:34

Много испанци подценяват рисковете при пътуване, сочи изследване

44% от испанците не сключват застраховка за пътуване с пълно покритие, показват данните от изследване, проведено през последните дни в страната. Според застрахователите това се дължи първо на недостатъчната информираност на пътуващите, а след това и на нежеланието им да плащат допълнително. Да се разболеем по време на пътуване се оказва, че се случва..

публикувано на 24.04.24 в 00:49

Пентагонът е подготвил оръжейни доставки за Украйна в размер на 1 милиард долара

Пентагонът е подготвил оръжейни доставки за Украйна в размер на 1 милиард долара, съобщава Асошиейтед прес. Доставките ще станат възможни веднага щом Сенатът одобри законопроекта в помощ на Киев, гласуван в събота от Камарата на представителите, и след като президентът Джо Байдън го подпише. В текста са предвидени общо 61 милиарда долара..

публикувано на 23.04.24 в 22:59

Задържан по подозрения в корупция е заместник-министърът на отбраната на Русия

В Русия беше задържан заместник-министърът на отбраната Тимур Иванов. Той е заподозрян за получаване на подкуп в особено големи размери, съобщиха от Следствения комитет.  На президента Владимир Путин и на министъра на отбраната Сергей Шойгу е докладвано за задържането, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. В качеството си на..

публикувано на 23.04.24 в 22:51
Петър Витанов

Петър Витанов няма да бъде кандидат за следващ мандат в ЕП

Евродепутатът  от БСП Петър Витанов няма да бъде кандидат за следващ мандат.  Според него социалистическата партия ще излъчи най-много двама евродепутати на изборите на 9 юни, и предполага, че водач на листата ще бъде Кристиян Вигенин. Витанов беше категоричен, че няма да бъде номинация и на партия " Солидарна България": "Водил съм многократно..

публикувано на 23.04.24 в 22:46

Учени и бизнес работят за създаване на мрежа от изследователски ВУЗ-ове у нас

Над 260 български учени от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и техни колеги от висши училища в чужбина и бизнесът работят за създаване на мрежа от изследователски висши училища у нас в рамките на проекта SUMMIT - СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ - МАРКЕР ЗА ИНОВАЦИИ И ТЕХНОЛОГИЧЕН ТРАНСФЕР, финансиран по Националния план за възстановяване и..

публикувано на 23.04.24 в 22:25