Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скулпторът Андрей Врабчев: Страхът от другия е това, което ни прави лесни за манипулация

В личните отношения между хората от България и Македония отсъстват стереотипите за другия

Скулптурът Андрей Врабчев
Снимка: БГНЕС

В България битува стереотип, че хората в Македония са с промити мозъци или вярващи в антична цивилизация. Това се използва „за непрекъснатото напомпване на някакви псевдопатриотични позиции, които в края на краищата блокират прогреса за това ние да общуваме активно“. В Македония пък е налаган стереотипът, че българите са „окупатори“ и „татари“, но това не съществува в личните отношения между хората, отбеляза скулпторът Андрей Врабчев от фондация „Татковина“ за предаването "12+3" по "Хоризонт".

„На лично ниво, между хората, има огромен културен обмен. Наистина изненадващо. Това не е познато нито на нашето общество, нито на обществото в Македония. Остава на ниво лични контакти. В някаква тясна професионална среда това се знае много добре, но страхът от другия е това, което ни прави лесни за манипулация“.

Врабчев каза, че и преди първата Българско-македонска културна среща, която се проведе в края на седмицата, е имало срещи на между интелектуалци от двете страни, но не и по този формат и по този начин и с желание да се превърне в един работещ съвет.

„Аз мисля, че си поставяме цели, които никой досега не си е поставял. Целта е освен увеличаването на културния обмен и на създаването на общ продукт. Искаме да разчупим стереотипите и представите в обществото ни – и нашето, и македонското – за това в какво състояние се намира другото общество“.

Целта на срещата е била да представи хора с опит в работа с Македония и хора, които са родом от Македония и са намерили своята реализация в България. Представена е била група от млади графици от Охрид и Делчево и техни колеги от София – едни от най-влиятелните графици в момента.

Иван Шопов, писател от Скопие, е представил книгата си „Паника в музея“. Врабчев е държал той да присъства на срещата, защото чрез него „много лесно се илюстрира факта, че там хората също имат критичен поглед към събитията, които у нас се представят като някакво статукво. Ние много се смеем на паметниците в Скопие, но аз, понеже съм и скулптор, мога честно да ви кажа, че ние не сме много по-назад от тях. Ние / хората от двете страни на границата - б. ред./ не се познаваме, но македонците ни познават по-добре отколкото ние тях", убеден е артистът. "Шопов например познава отлично съвременната българска литература".

Очаква се комисията да започне с журналистически проект – интервю. Обсъден е и проект за програма за културно сътрудничество.

Интервюто на Даниела Якова с Андрей Врабчев можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В празничното великденско издание на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Гостува ни журналистът, член на екипа на УНИЦЕФ и опероман Ивайло Спасов. Разговаряме на една от любимите ни теми – културен туризъм, а разказът му ни пренася на спектакъл на операта “Тоска“ от Пучини на..

обновено на 05.05.24 в 23:11
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Ние много по-често се молим за нещо, отколкото да благодарим на Бога!

"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници , както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска . " По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан . Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи,..

публикувано на 05.05.24 в 16:55
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01