Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социологът представя своята "Феноменология на чувствата" в края на ноември

Георги Фотев: Безразличието е по-страшно от омразата

Навлизаме в постчовешкото общество на голяма трансформация

Георги Фотев
Снимка: Личен архив

На 29 ноември в книжния център на Нов български университет социологът проф. Георги Фотев ще представи книгата си "Феноменология на чувствата".

"Книгата отива и при тези, които изпитват отчаяние, и при тези, които са в надежда, при всички отива. Тя отива при този, който изпитва омраза, за да помогне той да разбере себе си." Това каза проф. Фотев в предаването "Нощен хоризонт", в което говори за книгата като живо същество.

Според Фотев, в книгата самотата намира място в най-различните й смислови съдържания:

„Една самота, която е потребна. Една самота, която е потискаща, убийствена. Друга, в която човек иска да остане със себе си. Такава е човешката природа. Човекът е немислим без другите хора. Да си представим човека, всеки от нас без спомен, без отношение, без близки, без далечни – това е абсолютно немислимо. Аристотел казва: човек вън от обществото е мислим или като Бог, или като животно.“  

Безразличието е по-страшно от омразата, убеден е проф. Фотев:  

"Светът, в който сме ние - това става феномен, който мен много ме тревожи – за да можем да разберем източника на безразличието и неговото влияние, трябва да видим какъв е станал светът. Безразличието не е просто пасивност. Не е просто липса на интерес. То не е празнотата на скуката. Това е много тежко разпадане на личността, защото безразличният човек може да бъде много жесток, много безсърдечен. Интересувайки се от чувствата, аз съм загрижен за участта на човека в един свят, в който настъпва все по-голямо безразличие. Ние навлизаме в постчовешкото общество. Има много нечовеци – интелигентни машини и други неща, от които сме много зависими. И ако искаме да обясним какво става около нас, не можем да останем само при човека. Светът е много променен. Много голяма трансформация е станала.“

Скръбта ни води много дълбоко в човешката душа, казва още проф. Георги Фотев. "Но сърцето е обиталище и на омразата. Любовта е положителна, съграждаща и животворна. Омразата е отрицателна, разрушителна и смъртоносна, Радостта е пълнота и момент на съвършенство. Човек има това, което е искал. Споделената радост е умножена радост”, продължава размислите си, провокирани от новата му книга проф. Фотев.

Георги Фотев е член на Европейската академия на науките и изкуствата и на други авторитетни организации. Автор е на голям брой научни публикации.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Младен Мисана вълнува с поезията си

Младен Мисана започва да пише в ранна детска възраст. Когато бил на 4 години, на стиховете му се е радвала баба му Райна, която го е отгледала. Тя събудила и интереса му към математиката, и към литературата. Росица Копукова и Младен Мисана са неразделим поетичен дует Публикува творбите си през 2013 -та година, дотогава те..

публикувано на 28.04.24 в 06:15

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22