Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремният фотограф Владимир Донков за най-дългата солова наша полярна експедиция

7
Владимир Донков
Снимка: Личен архив

След броени дни екстремният фотограф Владимир Донков тръгва на най-дългата самостоятелна българска полярна експедиция. В продължение на около месец той ще тегли сам, на ски, шейна с 85 кг багаж, през диви планински райони в Швеция, Финландия и Норвегия, и при температури от минус 15 до минус 40 градуса. 

Донков има професионален опит като фотограф, водач на експедиции и преподавател по фотография във Великобритания, Малта, България, Норвегия и САЩ. Работил е за National Geographic и редица престижни фотографски издания. Канен е като лектор в Кралското географско дружество в Лондон и в многобройни фотографски клубове в Европа.

До момента има прекарани общо две години в Арктика, като някои от предишните му експедиции включват дълги преходи през Лапландия и Норвегия, водене на ветроходни експедиции в северните и южните полярни райони.

Сега приключението на Донков започва от географската ширина на Северния полярен кръг в Лапландия и по план трябва да завърши на нос Нордкап - най-северната точка на Европа. Или общо над 800 километра в търсене на перфектните кадри. И на собствените граници.

Казва, че избира полярните райони, заради слабата им населеност и че дългите експедиции са най-добрият начин човек да изследва своите възможности.

Очаква се дългото прекосяване на Арктика да му отнеме около месец, при температури, падащи до -40 градуса, силни ветрове и снеговалежи. Вода ще добива с топене на сняг, а храната ще е пакетирана и ще я носи в шейната, която тегли.

Конкретно за тази експедиция се е готвил активно през последните 7-8 месеца, макар че се поддържа в добра форма през цялото време.

Освен чисто физическа, подготовката за една такава експедиция е и чисто ментална, казва Владимир Донков. Защото има ситуации, за които трябва да си не само физически подготвен.

"Има ситуации, при които преди десетина години щях да се уплаша до смърт, но сега - не ми е приятно, не ми е лесно, но знам, че няма непосредствена животозастрашаваща опасност и се старая да си пея през това време, защото винаги прави живота по-хубав. Не, че мога да пея, но, в крайна сметка, там няма кой да ви чуе. Скоро се случи така - два пъти да ми се срине палатката от много силен вятър върху мен, и се хванах, без да се усетя, че си пея от Монти Пайтън различни мотиви..."

По време на експедицията Донков ще има включвания на живо от Арктика в класни стаи в български училища. Така запова полевата работа на новосформираната от него фондация "Откриватели". Тя ще среща децата с хора с нестандартни професии и ще помага на учителите със събиране на интересно учебно съдържание от различни краища на света. В екипа на фотографа участват учени от БАН, географи, биолози, предприемачи и хора на изкуството с международен опит.

Това ще бъде 20-ото пътуване на Владимир Донков в полярните райони за последните десет години.

"Човек научава най-вече къде са границите му и след това научава, че тези граници се разширяват... С времето наистина се разширяват понятията ти за това какво можеш. Но най-вече се промени отношението ми към хората. Аз първите години наистина гледах експедициите ми да бъдат много далече от хората, имах такава нужда, но с времето, всъщност, хората, които срещам там, са много често хора, които живеят в средата на нищото, буквално. Някои от тях никога не са ходили на училище, а са ме научили на неща, които тук, в университета, не можаха да ми дойдат като уроци и като изводи. Най-вече това (б.а. експедициите) ви кара да обичате хората. Колкото и странно да звучи, много хора си мислят, че човек отива на тези експедиции, за да се отдалечи от хората, аз се връщам често и по-близък към близките си тук. Когато е студено и имате дълго време на ден да правите една относително монотонна дейност, всъщност, имате страшно много време за качествено мислене. И се връщам обикновено пълен с идеи, както за работа, така и в лично отношение, и много зареден с енергия".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26